
Kaiser KCG 3382 Grand Chef 30cm Domino Gas Hob
- Modern Style Black Finish Kaiser Domino Gas Hob – 2 Cooking Zones, Gas Cooktop, Gas Safety Device, Rotary Dial Control Operation, Cast Iron Support Stands, LPG Option.
- One-handed Ignition – Just turn the knob and the reliable burner is ignited.
- Cast Iron Pan Supports – Offers extra stability with a matt black finish; They’re removable, durable, & dishwasher-safe for easy cleaning.
- Product Info
- Specification
Kaiser KCG 3382 Grand Chef 30cm Domino Gas Hob (Black)
The Kaiser Grand Chef KCG 3382 is our compact domino style gas hob. The ideal choice for either smaller kitchens, or as an additional cooktop for a larger kitchen. This is a gas on glass cooktop, which is particularly popular for modern styles of kitchens.Equipped with 2 easy to use gas burners – one standard 3 kW burner & an economy 1 kW burner. All Kaiser gas appliances are operated with our automatic pilotless ignition – simply turn the knob to ignite the reliable burners. And, of course our control knobs are front-mounted so you don’t need to reach over any naked flames. Your safety is always of paramount importance. This is why we also have our flame failure safety device, which will cut-off the gas supply automatically in the event the flame is unexpectedly extinguished.
Our favourite element though is the cast iron supports. We’re sure you’ll love these too! They are completely removable and can be easily cleaned either by a wipe, or by placing inside your dishwasher. That’s right, we make your life easier by having dishwasher safe components for the easiest possible cleaning.
| Dimensions | 51 × 30 × 4 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | Kaiser |
| Smart Appliance | No |
| Cooktop | Gas |
| Colour Group | Black |
| Installation | Surface Mount |
| Warranty | 2 |
| Zones | 2 |
| Product Type | Domino Hob |
| SKU | KCG 3382 |
| GTIN | 4032495810044 |
| Dimensions: | width: 30 cm depth: 51 cm height: 4 cm |
| Niche dimensions: | width: 28 cm depth: 49 cm |
| Cooking zones: | 2 gas burners: • 1 × 9 cm (3 kW) – standard burner • 1 × 4 cm (1 kW) – economy burner |
| Heating zone control: | Front-mounted control knobs |
| Temperature control: | Non-stage |
| Technical details | |
| Dimensions in packaging (H × W × D): | 67.5 × 16.5 × 57.5 cm |
| Energy source: | Gas, Electric |
| Nominal voltage (V): | 230 |
| Frequency (Hz): | 50 |
| Meets safety regulations: | Yes |
| Net weight (kg): | 7 |
| Gross weight (kg): | 8.1 |
Frequently Asked Questions About the KCG 3382
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form














