
Jura ENA8-BLK Freestanding Coffee Machine in Metropolitan Black
- Number of speciality coffees 10
- Pulse Extraction Process (P.E.P.®)
- Intelligent Water System (I.W.S.)
- Monitored drip tray
Our experts are here to guide you and ensure you get exactly what you need.
- Product Info
- Specification
Jura ENA 8 Metropolitan Black
The superlative new one-cup machine: small, simple, stunning a must for all coffee lovers and connoisseurs. The ENA 8 impresses with speciality coffees that are freshly ground, not capsuled. And thanks to the variety it offers at the touch of a button, it is sure to delight even the most discerning palates.
Red earth, a city held in the valley of rolling hills. The clay roof tiles blaze in the warm light of the evening sun. La dolce vita, joy and pleasure. A sense of magic and mirth takes hold until deep into the night. This is the world of sundown and the colour world of the ENA 8 in Metropolitan Black.
| Dimensions | 45 × 27.1 × 32.3 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | Yes |
| Brand | Jura |
| Product Type | Coffee Machine |
| Variant | Freestanding |
| Warranty | 2 |
| Colour Group | Black |
| SKU | ENA8-BLK |
| GTIN | 7610917153152 |
| Products | Ristretto Espresso Coffee Cappuccino Espresso doppio Macchiato Latte macchiato Flat white Portion of milk foam Hot water |
|---|---|
| Number of speciality coffees | 10 |
| 3D brewing technology | Yes |
|---|
| Pulse Extraction Process (P.E.P.®) | Yes |
|---|---|
| One-Touch function | Yes |
| Variable brewing unit | 6 – 10 g |
| Grinder | Multi-level AromaG3 grinder |
| High-performance pump, 15 bar | 1 |
| Thermoblock heating system | 1 |
| Fluid systems | 1 |
| Milk system / interchangeable milk spout | HP1 / CX1 |
| Powder chute for ground coffee | Yes |
| Aroma preservation cover | Yes |
| Compatible with J.O.E.® | Yes |
|---|---|
| Display | 2.8” colour display |
| Programmable and individually adjustable amount of water | Yes |
| Programmable and individually adjustable coffee strength (Levels) | 10 |
| Programmable amount of milk / milk foam | Yes |
| Programmable brewing temperature (Levels) | 3 |
| Programmable temperature of hot water (Levels) | 3 |
| Intelligent Water System (I.W.S.) | Yes |
|---|---|
| CLARIS filter cartridge | CLARIS Smart / CLARIS Smart mini |
| Integrated rinsing, cleaning and descaling programme | Yes |
| Monitored drip tray | Yes |
| JURA hygiene: TÜV-certified | Yes |
| Energy Save Mode (E.S.M.©) | Yes |
|---|---|
| Zero-Energy Switch or power switch | Yes |
| Programmable switch-off time | Yes |
| Amber / white cup illumination | Yes |
|---|
| Height–adjustable / width–adjustable dual spout | 68 – 138 mm / – |
|---|---|
| Height-adjustable dual spout | 68 – 138 mm |
| Height-adjustable hot water spout | 68 – 138 mm |
| Water tank capacity | 1.1 L |
| Bean container holding capacity | 125 g |
| Coffee grounds container (approx. servings) | 10 |
| Cable length (approx.) | 1.1 m |
| Voltage / Power | 230 V ~ / 1450W |
| Ampacity | 10 amp |
| Stand-by power | 0 Watt |
| Weight | 9.4 kg |
| Dimensions (W × H × D) | 27,1 × 32,3 × 44,5 cm |
| Article Number | 15316 |
| Product code | 2018 |
| Width | 27.1 cm |
| Height | 32.3 cm |
| Depth | 44.5 cm |
Frequently Asked Questions About the ENA8-BLK
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form





