
Jura ENA4-BLK Freestanding Coffee Machine in Metropolitan Black
- Number of speciality coffees 4
- Pulse Extraction Process (P.E.P.®)
- Intelligent Water System (I.W.S.)
- Monitored drip tray
Our experts are here to guide you and ensure you get exactly what you need.
- Product Info
- Specification
Jura ENA 4 Coffee Machine Full Metropolitan Black
What do you call the easiest way to make a truly exceptional cup of coffee? ENA 4 the new, compact one-cup machine from JURA, the result of lots of experience and a passion for smart products. It’s a difference you can taste.
The ENA 4 is incredibly simple to use: just press a button and enjoy. You can preselect three aroma levels and specify that you want to use ground coffee. True to the JURA motto Freshly ground, not capsuled, the AromaG3 grinder offers exceptionally fast grinding while preserving all the aroma of the beans.
The intelligent Pulse Extraction Process (P.E.P.®) optimises the extraction time for short specialities and opens up new dimensions in aroma. It also allows maximum flexibility when programming the cup volume.
| Dimensions | 45 × 27.1 × 32.3 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | Yes |
| Brand | Jura |
| Product Type | Coffee Machine |
| Variant | Freestanding |
| Warranty | 2 |
| Colour Group | Black |
| SKU | ENA4-BLK |
| GTIN | 7610917155088 |
| Products | Espresso Coffee Caffè doppio Espresso doppio |
|---|---|
| Number of speciality coffees | 4 |
| Intelligent preheating | Yes |
|---|---|
| 3D brewing technology | Yes |
| WiFi connection to home network | Yes |
| Transmitter supplied as standard | – |
| Pulse Extraction Process (P.E.P.®) | Yes |
|---|---|
| Variable brewing unit | 6 – 10 g |
| Grinder | Multi-level AromaG3 grinder |
| High-performance pump, 15 bar | 1 |
| Thermoblock heating system | 1 |
| Fluid systems | 1 |
| Powder chute for ground coffee | Yes |
| Aroma preservation cover | Yes |
| Compatible with J.O.E.® | Yes |
|---|---|
| Display | Symbol display |
| Programmable and individually adjustable amount of water | Yes |
| Programmable and individually adjustable coffee strength (Levels) | 3 |
| Intelligent Water System (I.W.S.) | Yes |
|---|---|
| CLARIS filter cartridge | CLARIS Smart / CLARIS Smart mini |
| Integrated rinsing, cleaning and descaling programme | Yes |
| Monitored drip tray | Yes |
| JURA hygiene: TÜV-certified | Yes |
| Energy Save Mode (E.S.M.©) | Yes |
|---|---|
| Zero-Energy Switch or power switch | Yes |
| Programmable switch-off time | Yes |
| Height-adjustable coffee spout | 75 – 105 mm |
|---|---|
| Water tank capacity | 1.1 L |
| Bean container holding capacity | 125 g |
| Coffee grounds container (approx. servings) | 10 |
| Cable length (approx.) | 1.1 m |
| Voltage / Power | 230 V~ / 1450 W |
| Ampacity | 10 amp |
| Energy efficiency class / energy consumption | A / 59.3 kWh/annum |
| Stand-by power | 0 W |
| Weight | 8.4 kg |
| Dimensions (W × H × D) | 27,1 × 32,3 × 44,5 cm |
| Article Number | 15375 |
| Product code | Full Metropolitan Black (UKA) |
| Width | 27.1 cm |
| Height | 32.3 cm |
| Depth | 44.5 cm |
Frequently Asked Questions About the ENA4-BLK
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form





