
Jura E8-INX Freestanding Coffee Machine in Dark Inox
- Number of speciality coffees 17
- Pulse Extraction Process (P.E.P.®)
- Intelligent Water System (I.W.S.)
- Monitored drip tray
Our experts are here to guide you and ensure you get exactly what you need.
- Product Info
- Specification
Jura S8 Coffee Machine Moonlight Silver
The latest generation of JURAs most successful coffee machine model boasts a reinterpreted design and a range of benefits previously found only in the premium class.
The Professional Aroma Grinder delivers a flawless grinding result, state-of-the-art brewing processes allow the coffee aromas to fully develop and trend specialities are better than ever thanks to the airy, feather-light milk foam. The innovative E8 offers 17 different specialities from an aromatic espresso to a trendy cortado. It can also prepare long, mild specialities such as caffè Barista and lungo Barista to professional barista standard thanks to a new fluid system. Those who like their coffee more intense can pep up their cappuccino, flat white or latte macchiato using the Extra Shot function.
With the optimised fluid system, even milk system cleaning is carried out automatically at the touch of a button another E8 function that will be familiar from JURAs top-line products. Whats more, it now boasts even more intuitive handling along with incredibly easy operation.
| Dimensions | 45 × 28 × 35.1 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | Yes |
| Brand | Jura |
| Product Type | Coffee Machine |
| Variant | Freestanding |
| Warranty | 2 |
| Colour Group | Grey |
| SKU | E8-INX |
| GTIN | 7610917152674 |
| Products | Espresso 2 x Espresso Coffee 2 x Coffee Cappuccino Cappuccino Extra Shot Caffè Barista Lungo Barista Espresso doppio Macchiato Cortado Latte macchiato Latte macchiato Extra Shot Flat white Flat White Extra Shot Portion of milk foam Hot water |
|---|---|
| Number of speciality coffees | 17 |
| Intelligent preheating | Yes |
|---|---|
| 3D brewing technology | Yes |
| Smart mode | Yes |
| JURA Cockpit with maintenance status display | Yes |
| WiFi connection to home network | Yes |
| Pulse Extraction Process (P.E.P.®) | Yes |
|---|---|
| One-Touch Lungo function | Yes |
| One-Touch function | Yes |
| Variable brewing unit | 5 – 16 g |
| Grinder | Professional Aroma Grinder |
| High-performance pump, 15 bar | 1 |
| Thermoblock heating system | 1 |
| Fluid systems | 1 |
| Milk system / interchangeable milk spout | HP3 / CX3 |
| Powder chute for ground coffee | Yes |
| Aroma preservation cover | Yes |
| Compatible with J.O.E.® | Yes |
|---|---|
| Display | 2.8” colour display |
| Programmable and individually adjustable amount of water | Yes |
| Programmable and individually adjustable coffee strength (Levels) | 10 |
| Programmable amount of milk / milk foam | Yes |
| Programmable brewing temperature (Levels) | 3 |
| Programmable temperature of hot water (Levels) | 3 |
| Intelligent Water System (I.W.S.) | Yes |
|---|---|
| CLARIS filter cartridge | CLARIS Smart |
| One–Touch milk system cleaning (automatic) | Yes |
| Integrated rinsing, cleaning and descaling programme | Yes |
| Monitored drip tray | Yes |
| JURA hygiene: TÜV-certified | Yes |
| Energy Save Mode (E.S.M.©) | Yes |
|---|---|
| Zero-Energy Switch or power switch | Yes |
| Programmable switch-off time | Yes |
| Amber / white cup illumination | Yes |
|---|
| Height–adjustable / width–adjustable coffee spout | 65 –111 mm / – |
|---|---|
| Height-adjustable coffee spout | 65 – 111 mm |
| Height-adjustable cappuccino spout | 107 – 153 mm |
| Height-adjustable hot water spout | 65 – 111 mm |
| Water tank capacity | 1.9 L |
| Bean container holding capacity | 280 g |
| Coffee grounds container (approx. servings) | 16 |
| Cable length (approx.) | 1.1 m |
| Voltage / Power | 230 V ~ / 1450W |
| Ampacity | 10 amp |
| Stand-by power | 0 Watt |
| Weight | 9.6 kg |
| Dimensions (W × H × D) | 28 × 35,1 × 44,6 cm |
| Article Number | 15498 |
| Product code | E8 Dark Inox (INTA) |
| Width | 28 cm |
| Height | 35.1 cm |
| Depth | 44.6 cm |
Frequently Asked Questions About the E8-INX
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form







