Fisher & Paykel OS60SDLX1 Built In Steam Combi Oven
- Black with Stainless Steel Finish Fisher & Paykel Oven – 72L Capacity, 20+ Functions, Rotary Dial & Touch Control Operation, SoftClose Doors, Sabbath Mode, Steam Functions, Food Probe, AirFry, Steam Cleaning with an Energy Rating A+.
- Combination Cooking – Steam-only, convection-only, or a combination of both.
- Over 20 Functions – 23 oven functions including Steam, Sous Vide, Air Fry and Vent Bake.
- Meet SmartHQ™ – An app that allows you to manage your Fisher & Paykel connected appliances seamlessly from home, or away.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel OS60SDLX1 Built In Steam Combi Oven in Black & Stainless Steel at Appliance Superstore. Black with Stainless Steel Finish Fisher & Paykel Oven 72L Capacity, 20+ Functions, Rotary Dial & Touch Control Operation, SoftClose Doors, Sabbath Mode, Steam Functions, Food Probe, AirFry, Steam Cleaning with an Energy Rating A+. Combination Cooking Steam-only, convection-only, or a combination of both. Over 20 Functions 23 oven functions including Steam, Sous Vide, Air Fry and Vent Bake. Elegant Design Designed to match companion products such as Vacuum Seal Drawers. Touch Control Guided touchscreen cooking makes it simple to cook by food, function or recipe. Meet SmartHQ an app that allows you to manage your Fisher & Paykel connected appliances seamlessly from home, or away.
FROM STEAM TO SOUS VIDE
Fine amounts of steam are released with accuracy and precision at a range of temperatures to ensure food is cooked gently and evenly. Perfect for entertaining, you can sous vide proteins such as steak and salmon before guests arrive, and simply sear when ready to serve. The flexibility of timing and accuracy of temperature control ensure perfect, predictable results every time.
GENTLE AND HEALTHY
Steam functions allow you to cook food in its own juices to retain nutrients, moisture and flavour. With five steam-only cooking functions including Sous Vide, plus four combi-steam functions, this oven lets you enjoy the benefits of flavourful and healthy restaurant-quality meals at home.
MULTI-FUNCTION FLEXIBILITY
A true multi-function oven, where the advantages of steam and convection cooking can be explored in full. You have the freedom to choose whether its dry heat, moist heat, or a combination of the two, each cooking method creates a unique result. A Wireless Temperature Sensor precisely monitors cooking in real time, giving you complete control.
EXCEPTIONAL CONVECTION PERFORMANCE
AeroTech circulates heat evenly for a consistent temperature throughout the cavity, while ActiveVent technology ensures optimised moisture levels when using convection functions. Achieve perfect results even when youre using multiple shelves.
COOK WITH CONFIDENCE
The 2.4 screen provides an intuitive guided cooking experience that helps to deliver perfect results, whether youve been cooking all your life or are just starting out. Cook by food type and allow your oven to guide you through the steps, or change temperature and heat type automatically, depending on your selection.
REHEAT AND RESTORE
Reduce household food waste by reheating foods with steam, which helps to regenerate moisture levels and ensure meals come out fresh and delicious. Use Steam Regenerate to reheat leftover meals such as roasts and risotto, while Crisp Regenerate is perfect for refreshing pastries, breads and pizza.
COMPLEMENTARY DESIGN
Every detail has been carefully crafted from the finest materials to support a considered kitchen design. This Contemporary style oven has a stylish black finish with stainless steel contrasts, designed to help you achieve a kitchen aesthetic that suits your design style. Pair with a Vacuum Seal Drawer for the ultimate kitchen solution.
| Dimensions | 57 × 60 × 60 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | Yes |
| Capacity | 72 |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Cleaning | Steam |
| Smart Appliance | Yes |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Colour Group | Stainless Steel |
| No. Of Functions | 20+ |
| Warranty | 5 |
| Group | Electric + Steam |
| Variant | Built In |
| Product Type | Single Oven |
| SKU | OS60SDLX1 |
| GTIN | 9415112825402 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES
| Chromed shelf runners | |
|---|---|
| Descale solution | 2 sachets, Part 580925 |
| Flat brushed baking tray | 1 |
| Grill rack | 1 set |
| Large solid dish | 1 |
| Perforated large dish | 1 |
| Perforated small dish | 1 |
| Roasting dish | 1 |
| Smokeless grill tray | 1 |
| Step down wire shelf | 1 |
| Wired temperature sensor | 1 |
CAPACITY
| Shelf positions | 6 |
|---|---|
| Total capacity | 85L |
| Usable capacity | 72L |
| Water tank capacity | 1.5L |
CLEANING
| Acid resistant graphite enamel | |
|---|---|
| Descale cycle | |
| Drying cycle | |
| Removable oven door | |
| Removable oven door inner glass | |
| Removable shelf runners | |
| Removable water tank | |
| Steam clean (oven) |
CONSUMPTION
| Energy rating | A+ |
|---|
CONTROLS
| Automatic pre-set temperatures | |
|---|---|
| Electronic oven control | |
| Guided cooking by food type and recipes | |
| Guided cooking by food types | |
| Halogen lights | |
| Soft close doors | |
| Wi-Fi connectivity | |
| Wireless temperature sensor compatible |
FUNCTIONS
| Air fry | |
|---|---|
| Bake | |
| Classic bake | |
| Crisp regenerate | |
| Fan bake | |
| Fan forced | |
| Fan forced + High steam | |
| Fan forced + Low steam | |
| Fan forced + Medium steam | |
| Fan grill | |
| Grill | |
| Number of functions | 23 |
| Pastry Bake | |
| Pizza bake | |
| Roast | |
| Slow cook | |
| Sous vide | |
| Steam | |
| Steam clean (oven) | |
| Steam defrost | |
| Steam proof | |
| Steam regenerate | |
| Vent bake | |
| Warm |
PERFORMANCE
| ActiveVent™ system | |
|---|---|
| AeroTech™ technology | |
| Automatic rapid pre-heat | |
| Grill power | 3000W |
| SteamTechnology | |
| Temperature range | 35°C – 230°C |
| Whisper quiet cooking |
POWER REQUIREMENTS
| Supply frequency | 50Hz |
|---|---|
| Supply voltage | 220-240V |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 565mm |
|---|---|
| Height | 598mm |
| Width | 596mm |
SAFETY
| Balanced oven door | |
|---|---|
| Control panel key lock | |
| CoolTouch door | |
| Non-tip shelves | |
| Safety thermostat |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
|---|
Frequently Asked Questions About the OS60SDLX1
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form








