
Fisher & Paykel OB60SD11PLX1 Built In Single Oven
- Black with Stainless Steel Finish Fisher & Paykel Oven – 72L Capacity, 11 Functions, Rotary Dial & Touch Control Operation, SoftClose Doors, Sabbath Mode, Food Probe, AirFry, Pyrolytic Cleaning with an Energy Rating A.
- Pyrolytic – Dirt & grease is burned away & transformed into ash which can be simply wiped away.
- ActiveVent™ – Retains and releases moisture from the oven at the right time to create dishes that are succulent and juicy, while cooked to perfection on the outside.
- Moisture Control – Allows you to create the perfect cooking environment with the automatic moisture control of ActiveVent™.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel OB60SD11PLX1 Built In Single Oven in Black & Stainless Steel at Appliance Superstore. Black with Stainless Steel Finish Fisher & Paykel Oven 72L Capacity, 11 Functions, Rotary Dial & Touch Control Operation, SoftClose Doors, Sabbath Mode, Food Probe, AirFry, Pyrolytic Cleaning with an Energy Rating A. 11 Functions 72L Capacity with functions such as Pizza Bake, Roast, Slow Cook and Air Fry. Elegant Design Designed to match companion products such as Vacuum Seal Drawers. Touch Control Guided touchscreen cooking makes it simple to cook by food, function or recipe. Meet SmartHQ an app that allows you to manage your Fisher & Paykel connected appliances seamlessly from home, or away. Pyrolytic Dirt & grease is burned away & transformed into ash which can be simply wiped away. ActiveVent Retains and releases moisture from the oven at the right time to create dishes that are succulent and juicy, while cooked to perfection on the outside. Moisture Control Allows you to create the perfect cooking environment with the automatic moisture control of ActiveVent.
MULTI-FUNCTION FLEXIBILITY
Each function has been perfected to ensure that no matter what you’re cooking, you’ve got the right heat to match. This built-in oven has 11 functions including Pizza Bake, Roast, Slow Cook and Air Fry, allowing you to use a variety of cooking styles.
GENEROUS CAPACITY
With a generous 85L total capacity, you can create several perfectly cooked dishes at once using multiple shelves.
COOK WITH CONFIDENCE
The intuitive 2.4 screen provides an intuitive guided cooking experience that helps to deliver perfect results, whether you’ve been cooking all your life or are just starting out. Cook by food type and allow your oven to guide you through steps, or change temperature and heat type automatically, depending on your selection.
EXCEPTIONAL PERFORMANCE
Our unique cooking technologies were developed to deliver perfect results. ActiveVent ensures optimised moisture levels, while AeroTech circulates heat evenly for a consistent temperature.
SELF-CLEANING
Pyrolytic self-clean breaks down food residue at a very high temperature, leaving a light ash thats easily removed with a damp cloth. The enamel coated side racks dont need to be removed when using this function.
DESIGN FREEDOM
Designed to fit seamlessly into your kitchen, this built-in oven features premium materials and detailing to support a cohesive, considered kitchen design.
SAFE AND SOUND
The CoolTouch door features triple glazing and a cooling system that ensures its safe to touch from the outside protecting both your hands and the surrounding cabinetry.
| Dimensions | 57 × 60 × 60 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | Yes |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Capacity | 72 |
| Cleaning | Pyrolytic |
| Smart Appliance | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Colour Group | Stainless Steel |
| No. Of Functions | 11 |
| Warranty | 5 |
| Group | Electric |
| Variant | Built In |
| Product Type | Single Oven |
| SKU | OB60SD11PLX1 |
| GTIN | 9415112827512 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES
| Chromed shelf runners | |
|---|---|
| Flat brushed baking tray | 1 |
| Grill rack | 1 set |
| Roasting dish | 1 |
| Step down wire shelf | 1 |
| Wire shelf | 1 |
CAPACITY
| Shelf positions | 6 |
|---|---|
| Total capacity | 85L |
| Usable capacity | 72L |
CLEANING
| Acid resistant graphite enamel | |
|---|---|
| Pyrolytic self-clean | |
| Removable oven door | |
| Removable oven door inner glass | |
| Removable shelf runners |
CONSUMPTION
| Energy rating | A |
|---|
CONTROLS
| Adjustable audio and display settings | |
|---|---|
| Audio feedback | |
| Automatic cooking/minute timer | |
| Automatic pre-set temperatures | |
| Celsius/Fahrenheit temperature | |
| Delay start | |
| Electronic clock | |
| Electronic oven control | |
| Halogen lights | |
| Multi-language display | UK English, US English, Simplified Chinese, Français, Español |
| Sabbath mode with Federation of Synagogues certification | |
| Soft close doors | |
| True convection oven | |
| Turned stainless steel dials with illuminated halos | |
| Wi-Fi connectivity | |
| Wireless temperature sensor compatible |
FUNCTIONS
| Air fry | |
|---|---|
| Bake | |
| Fan bake | |
| Fan forced | |
| Fan grill | |
| Grill | |
| Number of functions | 11 |
| Pizza bake | |
| Pyrolytic self-clean | |
| Roast | |
| Slow cook | |
| Vent bake |
PERFORMANCE
| ActiveVent™ system | |
|---|---|
| AeroTech™ technology | |
| Automatic rapid pre-heat | |
| Grill power | 3000W |
| Temperature range | 50°C – 280°C |
| Whisper quiet cooking |
POWER REQUIREMENTS
| Amperage | 15A |
|---|---|
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220-240V |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 565mm |
|---|---|
| Height | 598mm |
| Width | 596mm |
SAFETY
| Balanced oven door | |
|---|---|
| Catalytic venting system | |
| Control panel key lock | |
| CoolTouch door | |
| Non-tip shelves | |
| Safety thermostat |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
|---|
Frequently Asked Questions About the OB60SD11PLX1
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form













