
Fisher & Paykel HP60IHCB4 60cm Built In Extractor Hood
- Black Glass with Stainless Steel Finish Fisher & Paykel Extractor Hood – 3 + 1 Intensive Speed, Washable Filter, LED Lighting, Max 710m3/h / Min 184m3/h Capacity, Energy Rating A with a Noise Rating of Just 65dB(A).
- 3 Speeds + Intensive Speed Function – Remove even the strongest odours efficiently.
- LED Lights – Illuminate your hob area with efficiently bright lighting.
- Removable Filter – Can be washed in the Dishwasher.
- Product Info
- Specification
Introducing the Fisher & Paykel HP60IHCB4 60cm Built In Extractor Hood.
Discover this stunning black glass and stainless steel rangehood at Appliance Superstore, where we pride ourselves on offering the best in kitchen appliances.
Efficiency and effectiveness are key features of this extractor hood. With a noise rating of just 65dB(A) and an energy rating of A, it delivers powerful performance while remaining quiet and energy-efficient. The 3 + 1 intensive speed ensures the removal of even the strongest odours, making cooking a more pleasant experience.
Not only does it function well, but this rangehood also adds style to your kitchen. The dimmable LED lights provide optimal lighting for your cooking area, while the removable, washable filter ensures easy maintenance. Plus, with the SmartHQ app, you’ll receive notifications for when it’s time to clean the filter for peak performance.
With its seamless integration into your cabinetry, this extractor hood achieves the invisible look in your kitchen. So why wait? Bring home the Fisher & Paykel HP60IHCB4 and experience the perfect blend of style and functionality.
| Dimensions | 28 × 55 × 32 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Smart Appliance | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Noise Level | 65 |
| No. Of Fan Speeds | 3 |
| Outlet Type | Duct Out or Recirculation |
| Warranty | 5 |
| Group | Built In |
| Variant | Wall |
| Product Type | Cooker Hood |
| SKU | HP60IHCB4 |
| GTIN | 9415112501993 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES
| Aluminium filter | 792942 |
ACCESSORIES (SOLD SEPARATELY)
| Recirculation carbon filter | 792481 |
INSTALLATION AND CLEANING
| Dishwasher safe filters | 2 |
| Ducted | Top extraction |
| Recirculation | Optional – top extraction |
PERFORMANCE
| Extraction type | Surface |
| Fan speeds | 3 |
| Filter type | Mesh with perimeter extraction |
| Number of filters | 2 |
POWER REQUIREMENTS
| Motor power | 130W |
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220 – 240V |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 280mm |
| Height | 315mm |
| Width | 530mm |
PRODUCT INFORMATION
| Control type | Capacitive touch |
VENTILATION FEATURES
| Dimmable lights | |
| Filter cleaning alert | |
| Light type | LED strip |
| Timer function | |
| Wi-Fi connectivity |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
Frequently Asked Questions About the HP60IHCB4
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form




