
Fisher & Paykel CI905DTB4 90cm Induction Hob
- Black Glass Finish Fisher & Paykel Induction Hob – 5 Cooking Zones, 9 Power Levels, Touch Control Operation, Bridge Function, PowerBoost, Timer with Safety Lock.
- Bridge – 2 Cooking Zones linked together to fit any large or long pan.
- PowerBoost – Quick & Intense Heat Up.
- Safe Choice – Lift pots to wipe up spills and place back down to continue cooking.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel CI905DTB4 90cm Induction Hob in Black Glass at Appliance Superstore. Black Glass Finish Fisher & Paykel Induction Hob 5 Cooking Zones, 9 Power Levels, Touch Control Operation, Bridge Function, PowerBoost, Timer with Safety Lock. Bridge 2 Cooking Zones linked together to fit any large or long pan. PowerBoost Quick & Intense Heat Up. Safe Choice Lift pots to wipe up spills and place back down to continue cooking. 9 Power Levels Boosters on all zones for even faster cooking.
COMPLEMENTARY DESIGN
The subtle black glass and durable matte black detailing are designed to pair with the Minimal style Series 9 Ovens. With premium styling and detailing, these hobs seamlessly blend with other appliances for a cohesive, considered kitchen design.
ENHANCED FEATURES
PowerBoost and GentleHeat deliver either very high or very low heat, fast. Perfect for specialised cooking tasks such as searing meat and melting chocolate. An integrated timer ensures a great result every time
INSTANT RESPONSE
Go from a boil to a simmer in seconds. Touch&Slide controls react immediately when you adjust the temperature so you don’t waste time in the kitchen.
SAFER CHOICE
The induction hob only starts heating your pot or pan once you’ve placed it on the ceramic surface and stop as soon as you remove it so you dont have to worry about curious little fingers or leaving a cooking surface on.
EASY CLEANING
The surface around your cookware stays cool when you cook preventing baked-on spills and making cleaning up a breeze. The ceramic hob surface, including anodised detailing for durability, just needs a quick wipe after use to maintain its good looks.
LARGE, FLEXIBLE COOKING AREA
SmartZone links two cooking zones and controls them as one, giving you the flexibility to use large pans and griddles and easily handle bigger food items such as a whole fish.
SUPERIOR EFFICIENCY
Less heat is wasted during induction cooking because only the cookware is heated, not the hob surface. This makes induction cooking more energy-efficient than electric or gas hobs.
| Dimensions | 53 × 90 × 5.4 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Smart Appliance | No |
| Cooktop | Induction |
| Colour Group | Black |
| Installation | Flush or Surface Mount |
| Warranty | 5 |
| Zones | 5 |
| Product Type | Induction Hob |
| SKU | CI905DTB4 |
| GTIN | 9415112819791 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES (SOLD SEPARATELY)
| Joiner kit | Part 534731 (required to join two cooktops) |
|---|
CLEANING
| Flat easy clean glass surface |
|---|
CONTROLS
| Auto cut-off timer for each zone | |
|---|---|
| Minute timer | |
| Soft-touch electronic controls | |
| Touch and slide controls |
PERFORMANCE
| Auto heat reduce | |
|---|---|
| Dual zones | |
| Gentle heat | |
| Heat settings | 9 |
| Induction cooking technology | |
| PowerBoost | |
| Zone bridging |
POWER REQUIREMENTS
| Supply voltage | 220 – 240V |
|---|
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 530mm |
|---|---|
| Height | 54mm |
| Width | 900mm |
SAFETY
| Keylock | |
|---|---|
| Pan detection system | |
| Safety time out | |
| Spillage auto off | |
| Surface hot indicators |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
|---|
ZONE RATINGS
| Centre | 1850 / 2600W |
|---|---|
| Left front zone (PowerBoost set) | 2100W (3700W) |
| Left rear zone (PowerBoost set) | 2100W (3700W) |
| PowerBoost | up to 5500W |
| Right front zone (PowerBoost set) | 2100W (3700W) |
| Right rear zone (PowerBoost set) | 2100W (3700W) |
Frequently Asked Questions About the CI905DTB4
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form














