Fisher & Paykel CI904CTB1 90cm Induction Hob
- Black Glass Finish Fisher & Paykel Induction Hob – 4 Cooking Zones, 9 Power Levels, Touch Control Operation, PowerBoost, Timer with Safety Lock.
- PowerBoost – Quick & Intense Heat Up.
- 9 Power Levels – Boosters on all zones for even faster cooking.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel CI904CTB1 90cm Induction Hob in Black Glass at Appliance Superstore. Black Glass Finish Fisher & Paykel Induction Hob 4 Cooking Zones, 9 Power Levels, Touch Control Operation, PowerBoost, Timer with Safety Lock. PowerBoost Quick & Intense Heat Up. 9 Power Levels Boosters on all zones for even faster cooking.
INSTANT RESPONSE
Go from a boil to a simmer in seconds. Fisher & Paykel Touch&Slide controls react immediately when you adjust the temperature so you dont waste time in the kitchen.
SAFER CHOICE
Induction hobs only start heating your pot or pan once youve placed it on the ceramic surface and stop as soon as you remove it so you dont have to worry about curious little fingers or leaving an element on.
EASY CLEANING
The surface around your cookware stays cool when you cook, preventing baked-on spills and making cleaning up a breeze. The durable ceramic hob surface just needs a quick wipe after use to maintain its good looks.
ENHANCED FEATURES
PowerBoost and GentleHeat deliver either very high or very low heat fast for specialised cooking tasks such as searing meat and melting chocolate. An integrated timer keeps you on track.
PRECISION CONTROL
Fisher & Paykel induction hobs offer extremely accurate, consistent temperature control from very high to very low heats, so you can sear, sauté and temper like a pro.
SUPERIOR EFFICIENCY
No heat is wasted during induction cooking because only the cookware is heated, not the hob surface. This makes induction cooking more energy-efficient than electric or gas hobs.
| Dimensions | 53 × 90 × 6.1 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Smart Appliance | No |
| Cooktop | Induction |
| Colour Group | Black |
| Installation | Flush or Surface Mount |
| Warranty | 5 |
| Zones | 4 |
| Product Type | Induction Hob |
| SKU | CI904CTB1 |
| GTIN | 9415112811054 |
SPECIFICATION
CLEANING
| Flat easy clean glass surface |
|---|
CONTROLS
| Auto cut-off timer for each zone | |
|---|---|
| Minute timer | |
| Soft-touch electronic controls | |
| Touch and slide controls |
PERFORMANCE
| Gentle heat | |
|---|---|
| Heat settings | 9 |
| Induction cooking technology | |
| PowerBoost |
POWER REQUIREMENTS
| Supply voltage | 220-240V |
|---|
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 530mm |
|---|---|
| Height | 61mm |
| Width | 900mm |
SAFETY
| Keylock | |
|---|---|
| Pan detection system | |
| Safety time out | |
| Spillage auto off | |
| Surface hot indicators |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
|---|
ZONE RATINGS
| Left front | 2300W |
|---|---|
| Left front zone (PowerBoost set) | 3000W |
| Left rear | 1200W |
| Left rear zone (PowerBoost set) | 1400W |
| PowerBoost | up to 3000W |
| Right front | 1200W |
| Right front zone (PowerBoost set) | 1400W |
| Right rear | 2300W |
| Right rear zone (PowerBoost set) | 3000W |
ZONES
| Number of elements |
|---|
Frequently Asked Questions About the CI904CTB1
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form










