
Fisher & Paykel CI764DTB4 76cm Induction Hob
- Black Glass Finish Fisher & Paykel Induction Hob – 4 Cooking Zones, 9 Power Levels, Touch Control Operation, PowerBoost, Timer with Safety Lock.
- PowerBoost – Quick & Intense Heat Up.
- 9 Power Levels – Boosters on all zones for even faster cooking.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel CI764DTB4 76cm Induction Hob in Black Glass at Appliance Superstore. Black Glass Finish Fisher & Paykel Induction Hob 4 Cooking Zones, 9 Power Levels, Touch Control Operation, PowerBoost, Timer with Safety Lock. PowerBoost Quick & Intense Heat Up. 9 Power Levels Boosters on all zones for even faster cooking.
COMPLEMENTARY DESIGN
The subtle black glass and durable matte black detailing are designed to pair with the Minimal style Series 9 Ovens. With premium styling and detailing, these hobs seamlessly blend with other appliances for a cohesive, considered kitchen design.
ENHANCED FEATURES
PowerBoost and GentleHeat deliver either very high or very low heat, fast. Perfect for specialised cooking tasks such as searing meat and melting chocolate. An integrated timer ensures a great result every time.
INSTANT RESPONSE
Go from a boil to a simmer in seconds. Touch&Slide controls react immediately when you adjust the temperature so you don’t waste time in the kitchen.
SAFER CHOICE
Induction hobs only start heating your pot or pan once you’ve placed it on the ceramic surface and stop as soon as you remove it so you don’t have to worry about curious little fingers or leaving a cook surface on.
EASY CLEANING
The surface around your cookware stays cool when you cook preventing baked-on spills and making cleaning up a breeze. The ceramic hob surface, including anodised detailing for durability, just needs a quick wipe after use to maintain its good looks.
SUPERIOR EFFICIENCY
Less heat is wasted during induction cooking because only the cookware is heated, not the hob surface. This makes induction cooking more energy-efficient than electric or gas hobs.
| Dimensions | 53 × 76 × 5.4 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Smart Appliance | No |
| Cooktop | Induction |
| Colour Group | Black |
| Installation | Flush or Surface Mount |
| Warranty | 5 |
| Zones | 4 |
| Product Type | Induction Hob |
| SKU | CI764DTB4 |
| GTIN | 9415112819784 |
ACCESSORIES (SOLD SEPARATELY)
| Joiner kit | Part 534731 (required to join two cooktops) |
|---|
CLEANING
| Flat easy clean glass surface |
|---|
CONSUMPTION
| Heating efficiency | 86% |
|---|---|
| Standby power |
CONTROLS
| Auto cut-off timer for each zone | |
|---|---|
| Minute timer | |
| Soft-touch electronic controls | |
| Touch and slide controls |
PERFORMANCE
| Auto heat reduce | |
|---|---|
| Gentle heat | |
| Heat settings | 9 |
| Induction cooking technology | |
| PowerBoost |
POWER REQUIREMENTS
| Standby power | |
|---|---|
| Supply voltage | 220 – 240V |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 530mm |
|---|---|
| Height | 54mm |
| Width | 760mm |
SAFETY
| Keylock | |
|---|---|
| Pan detection system | |
| Safety time out | |
| Spillage auto off | |
| Surface hot indicators |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
|---|
ZONE RATINGS
| Left front zone (PowerBoost set) | 2300W (3700W) |
|---|---|
| Left rear zone (PowerBoost set) | 1400W (2200W) |
| PowerBoost | up to 3700W |
| Right front zone (PowerBoost set) | 1850W (3000W) |
| Right rear zone (PowerBoost set) | 1850W (3000W) |
Frequently Asked Questions About the CI764DTB4
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form














