
BORA Horizon LHFMG Fixed Pendant Light in Moss Green
- Moss Green Finish BORA Pendant Light – 5 Colour Temps, LED Lighting, Dimmer Function, Gesture Control, Height Adjustable with an Energy Rating of G.
- Gesture Control – Adjust the lighting with the movement on your hand.
- Fully Adjustable – No tools. Just adjust using the stop beads.
Our experts are here to guide you and ensure you get exactly what you need.
- Product Info
- Specification
Explore the BORA Horizon LHFMG Fixed Pendant Light in Moss Green at Appliance Superstore. This pendant light showcases a calming moss green finish, 5 colour temperatures, LED lighting, a dimmer function, gesture control, and is height adjustable, boasting an energy rating of G. Gesture Control provides convenient operation, allowing you to adjust lighting with a simple hand movement. The pendant light is fully adjustable without the need for tools simply use the stop beads for easy height adjustment.
High-quality and aesthetically pleasing, the BORA Horizon linear pendant light seamlessly integrates into kitchens, adding a touch of refinement. Available in soothing moss green, elegant black, and picturesque rose gold, it enhances the kitchen environment.
This compact 2-in-1 lighting solution serves as both indirect ambient light above the dining table and a direct light source above a cooktop, providing versatile and high-quality lighting. Choose from 5 colour temperature settings and utilise the infinitely adjustable dimmer function to create a pleasant atmosphere in any cooking situation.
With simple gesture controls, the BORA Horizon can be easily operated from turning the light on or off to adjusting brightness, changing colour temperature, and coupling or decoupling direct and indirect lighting. The height adjustment is tool-free, using the stop beads on the ceiling housing, allowing you to customise the lights height to suit your kitchen and dining area.
| Energy Efficiency Class | G |
|---|---|
| Brand | BORA |
| Finish | Green |
| Installation | Fixed |
| Product Type | Pendant Lighting |
| Variant | Linear |
| Warranty | 3 |
| SKU | LHFMG |
| GTIN | 4251731216956 |
SPECIFICATION
Technical data
| Supply voltage | 220 – 240 V |
| Frequency | 50 – 60 Hz |
| Maximum power consumption | 40 W |
| Weight (incl. accessories/packaging) | 4,9 kg |
| Surface material | Metal / Plastic |
| Lighting type | Pendant light |
| Connection clamp | 3 pole |
| Lighting control system | Gesture control |
| Dimmable | Yes |
| Bulb | LED |
| Light colour | warm white – cool white |
| Colour temperature | 2700 K – 5000 K |
| Colour rendering index (Ra) | CRI > 90 |
| Lux | 1600 lm direct / 770 indirect |
| Direct beam angle | 63° |
| Indirect beam angle | 69° |
| Service life | > 50000 h |
| Switching cycles | min. 50000 h |
| Protection class | 1 |
| Protection rating | IP 20 |
| Ceiling housing dimensions (W x D x H) | 670 x 41 x 53 mm |
| Light dimensions (W x D x H) | 1259 x 14 x 35mm |
| Standby power | < 0,5 kg |
Frequently Asked Questions About the LHFMG
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form








