
BORA FREEZE F178GWS2 Built In Freezer in Best
- Built In BORA Freezer – 213L Capacity, Ice Maker, Mains Water Connection (Plumbing Req.), FrostFree, Touch Control Operation, LED Lighting, 8 Drawers, Reversible Door, ECO & Party Modes, Energy Rating E with a Noise Rating of Just 33dB(A).
- Best Configuration – This is the top-spec configuration. Also available in Good & Better.
- Ice Maker – Fed by mains water connection, gives you ice-on-demand.
Our experts are here to guide you and ensure you get exactly what you need.
- Product Info
- Specification
Discover the BORA FREEZE F178GWS2 Built In Freezer in Best Configuration on Appliance Superstore. Built In BORA Freezer – 213L Capacity, Ice Maker, Mains Water Connection (Plumbing Req.), FrostFree, Touch Control Operation, LED Lighting, 8 Drawers, Reversible Door, ECO & Party Modes, Energy Rating E with a Noise Rating of Just 33dB(A). Best Configuration – This is the top-spec configuration. Also available in Good & Better. Ice Maker – Fed by mains water connection, gives you ice-on-demand. NoFrost – No need to defrost again. BORA Connect – Make your life smart; connect up your BORA appliance using your smart devices. Selected materials and colours with excellent illumination by a plurality of light sources. Parts are easily removable thanks to their ergonomic design without unnecessary locks and operation via Touch HMI.
KEEP A COOL HEAD WITH PERFECT FREEZING.
Keep a cool head at all times and thus a clear view of the frozen food. Perfect freezing with the BORA Freeze freezer with water connection. Three features packages are available for flexible selection in line with individual needs. The Freeze contains an Ice Maker that makes it possible to enjoy ice-cold drinks in an instant, even in the event of spontaneous parties.
High-quality design
The elegant colour scheme in dark grey tones paired with high-quality materials is what makes the design standard of the freezer so special.
Sophisticated freezer ergonomics
Thanks to the pull-out trays and easily removable storage containers, storing and emptying become childs play. The layout gives you an overview of the contents inside, making it easier to systematically store your food.
Accessories for completely unobstructed view
Equipped with a sophisticated basic set of accessories, keeping things orderly and knowing where everything is becomes a breeze. The accessories can be expanded with different features packages.
Pull-out trays
High-quality pull-out rails that are easy to pull out round off the ergonomic and sorting concept of the freezer and help when loading and unloading.
The dream team: refrigeration and freezing
Designed for maximum storage and efficient freshness. The freezer compartment offers a side-by-side solution as the perfect complement to the BORA Cool refrigerator.
BEST CONFIGURATION
In addition to the Good Configuration – Differences in BOLD
- 4x glass plates refrigerator compartment
- 3x tinned foods storage shelf with silicone mat
- 1x bottle storage shelf with silicone mat
- 1x multi-tray
- 3x Fresh zero tray
- 1x Fresh parting layer with bottle mat
- 1x ventilator cover with filter and indirect lighting
- 1x freezer compartment door
- 3x Cool cube form
- 1x Freeze wine cooler
- 3x cube form
- 2x storage box
- 1x wine cooler
| Dimensions | 54.6 × 55.9 × 177.8 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | BORA |
| Capacity | 213 |
| Colour Group | Custom |
| Smart Appliance | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level | 33 |
| Variant | Built In |
| Warranty | 3 |
| SKU | F178GWS2 |
| GTIN | 4251731217977 |
SPECIFICATION
| Dimensions (width x height x depth) | 560 – 570 x 1772 – 1778 x 550 mm |
| Supply voltage | 220 – 240 V |
| Frequency | 50 – 60 Hz |
| Maximum power rating | 1,3 A |
| Weight | 60 kg |
| Weight (incl. accessories/packaging) | 62 kg |
| Power supply cable type | country-specific |
| Length inlet tube | 2,2 m |
| Connection inlet tube | 3 / 4″ |
| Number of controllable cooling circuits | 1 |
| Freezer compartment temperature range | -15 °C to -28 °C |
| Defrost procedure | NoFrost |
| Storage time in the event of a fault acc. to GS | 9 h |
| Freezing capacity in 24 h acc. to GS | 10 kg / 24 h |
| Number of drawers in the freezer compartment | 8 |
| Installation method | Built-in device |
| Max. door front weight for refrigeration compartment/freezer compartment | 26 kg |
| Door hinge side | left changeable |
| Door opening angle | 115° |
| Total volume | 213 l |
| Freezer compartment volume | 213 l |
Frequently Asked Questions About the F178GWS2
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form














