
BORA COOL C178K Built In Fridge in Good
- Built In BORA Fridge – 296L Capacity, Touch Control Operation, LED Lighting, 8 Fridge Shelves, 3 Drawers, Reversible Door, ECO, Holiday & Party Modes, Energy Rating D with a Noise Rating of Just 33dB(A).
- Good Configuration – This is the basic configuration. Also available in Better & Best.
- BORA Fresh zero – Long-lasting freshness: area close to 0°C incl. 2x humidity regulating cover.
Our experts are here to guide you and ensure you get exactly what you need.
- Product Info
- Specification
Discover the BORA COOL C178K Built In Fridge in Good Configuration on Appliance Superstore. Built In BORA Fridge – 296L Capacity, Touch Control Operation, LED Lighting, 8 Fridge Shelves, 3 Drawers, Reversible Door, ECO, Holiday & Party Modes, Energy Rating D with a Noise Rating of Just 33dB(A). Good Configuration – This is the basic configuration. Also available in Better & Best. Long-lasting freshness: area close to 0°C incl. 2x humidity regulating cover. Fresh air – odour filter, convection cooling. BORA Connect – Make your life smart; connect up your BORA appliance using your smart devices. Selected materials and colours with excellent illumination by a plurality of light sources. Parts are easily removable thanks to their ergonomic design without unnecessary locks and operation via Touch HMI.
SMART, WELL-ORGANISED FOOD REFRIGERATION.
Experience refrigeration like never before with the BORA Cool refrigerator and the BORA Cool refrigerator with 4-star freezer compartment. Enjoy high-quality, attractive design thanks to a refined colour scheme and premium materials. Store food as though in the fresh air thanks to optimum air circulation and an odour filter within the refrigerator interiors. Three features packages are available for flexible selection in line with individual needs.
High-quality design
Design based on BORAs commitment: Wood and metal elements and sophisticated grey tones serving as design highlights pervade the interior room design, which completely does away with trims.
Unique ergonomics
The ergonomic design provides an advanced level of flexibility with removable drawers on pull-out trays for easy filling and cleaning.
Broad range of functions and outstanding flexibility
The specially developed accessories are characterised by their several use options. They make a valuable contribution to the systematic order in the refrigerator and can be placed directly on the dining table as a serving container. The accessories can be individually expanded with different features packages.
Individual storage area BORA Fresh zero
With BORA Fresh zero, the inside is split into two zones: a refrigerator area and a storage area. With our fresh system with temperatures close to 0° Celsius and humidity regulation, food can be stored for an optimum period of time.
Optimum lighting
Our lighting concept was developed for consistent, all-enveloping lighting and evenly lights up all corners of the refrigerator interior.
Versatile: with and without 4-star freezer compartment
Our refrigeration system is also available in a variant that features a 4-star freezer compartment. Freeze food at approx. -18° Celsius and enjoy long-lasting freshness.
GOOD CONFIGURATION
- 4x glass plates refrigerator compartment
- 3x tinned foods storage shelf with silicone mat
- 1x bottle storage shelf with silicone mat
- 1x multi-tray
- 3x Fresh zero tray
- 1x Fresh parting layer with bottle mat
- 1x ventilator cover with filter and indirect lighting
- 1x freezer compartment door
| Dimensions | 54.6 × 55.9 × 177.8 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | BORA |
| Capacity | 296 |
| Colour Group | Custom |
| Smart Appliance | Yes |
| Energy Efficiency Class | D |
| Noise Level | 33 |
| Variant | Built In |
| Warranty | 3 |
| SKU | C178K |
| GTIN | 4251731214174 |
SPECIFICATION
| Dimensions (width x height x depth) | 560 – 570 x 1772 – 1778 x 570 x 550 mm |
| Supply voltage | 220-240 V ~ |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Maximum power rating | 1,2 A |
| Weight | 65,9 Kg |
| Weight (incl. accessories/packaging) | 70,8 Kg |
| Maximum filter service life | 1 year |
| Power supply cable type | country-specific |
| Number of controllable cooling circuits | 1 |
| Adjustable temperature range of refrigeration compartment | +3 °C to +9°C |
| Number of BORA Fresh zero trays | 3 |
| Number of refrigeration compartment shelves | 8 |
| Installation method | Built-in device |
| Max. door front weight for refrigeration compartment/freezer compartment | 26 kg |
| Door hinge side | right changeable |
| Door opening angle | 115° |
| Total volume | 296 l |
| Refrigeration compartment volume | 197,7 l |
| of which, BORA Fresh zero | 98,4 l |
Frequently Asked Questions About the C178K
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form
















