
BORA BHU Basic RC 76cm Vented Ceramic Hob
- Black Glass Finish BORA Ceramic Hob – Recirculating Model comes with Charcoal Filter.
- Stainless Steel Grease Filter – Tough & Durable; Won’t Yellow or Rust.
- Optimum Twin Fan System – Extremely Quite Even at Full Power – 68dB Noise Rating.
- 4 Oversized Cooking Zones – Room for 2 Large 24cm pots to be placed one behind other.
Our experts are here to guide you and ensure you get exactly what you need.
- Product Info
- Specification
BORA BHU Basic Hyper Ceramic Cooktop Recirculation
Minimum Volume
Thanks to the optimum airflow through the appliance and the use of a twin fan system, BORA Basic is extremely quiet even on high power levels. So it wont distract you from your cooking and your conversations wont be disturbed.
Super Fast Parboiling
The hyper cooking zone has a radiant heating element providing up to 50% more power.
Simple Cleaning
All parts that come into contact with cooking vapours can be easily removed through the accessible, wide inlet opening. They can then be cleaned in the dishwasher, where they take up very little space.
Genuine Stainless Steel Grease Filter
Compared to other frequently-used filter materials, such as aluminium, the stainless steel grease filter will not perish with ongoing cleaning in the dishwasher, retaining its original appearance (no yellowing) and stability.
Oversized 4 x 24 Cooking Surface
Controls that don’t get in the way and perfectly-sized and arranged cooking zones mean that there is room for 2 large pots (up to 24 cm) to be placed one behind the other.
Compact Size
Thanks to the compact dimensions and a cooktop depth of 515 mm, the system is suitable for standard kitchen units (60 cm from the front edge) as supplied by all current manufacturers.
Automatic Heat Up Function
When the automatic heat up function is activated, the cooking zone works for a certain length of time at full power and is then automatically restored to the continuous cooking level set.
Childproofing Feature
The child safety lock prevents the cooktop from being switched on unintentionally or without permission.
Cooking Zone Timers
The automatic cut-off automatically switches off the selected cooking zone after a preset time.
Timer
After a time set by the user, the timer triggers a visual and acoustic signal.
| Dimensions | 51.5 × 76 × 19.6 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | BORA |
| Smart Appliance | No |
| Cooktop | Ceramic |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Colour Group | Black |
| Installation | Flush or Surface Mount |
| Noise Level | 68 |
| No. Of Fan Speeds | 3 |
| Outlet Type | Recirculation |
| Warranty | 3 |
| Zones | 4 |
| Product Type | Vented Ceramic Hob |
| SKU | BHU |
| GTIN | 4260326372786 |
Technical data
| Multiphase supply voltage | 380 – 415 V 2N/3N |
| Single-phase supply voltage | 220 – 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Maximum power consumption | 7000 W |
| Three-phase power supply/fuse protection | 3 x 16 A (standard connection) |
| Two-phase power supply/fuse protection | 2 x 16 A |
| Single-phase power supply/fuse protection | 1 x 32 A |
| Dimensions (width x depth x height) | 760 x 515 x 196 mm |
| Weight (incl. accessories/packaging) | 25 kg |
| Surface material | Glass ceramic |
| Cooktop extractor power levels | 1, 2, P |
| Cooktop power levels | 1 – 9, P |
| Size of exhaust opening | 650 x 90 mm |
| Size of front cooking zone | Ø 210 mm |
| Size of rear cooking zone | Ø 140 mm |
| Front cooking zone output | 2300 W |
| Rear cooking zone output | 1200 W |
| Front cooking zone power setting output | 3000 W |
| Filter medium | Activated charcoal filter with ion exchanger |
| Filter material | Filter panel with fine filter |
| Maximum filter service life | 150 h (1 year) |
Frequently Asked Questions About the BHU
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form













