
Fisher & Paykel WB60SDTB1-SET 29cm Warming Drawer
- Black Glass Finish Fisher & Paykel Warming Drawer – 16 Place Settings, 6 Programmes, Touch Control Operation, Push-to-Open, Keep Warm Functions.
- Low Temp. Cooking – Master flavour & tenderness. Slow, controlled heat enhances taste & preserves moisture for succulent results.
- Push2Open – Open in no time; light pressure on the drawer is all it takes.
- Multi-Use Drawer – Reheat, defrost, prove dough, warm cups, dishes & plates as well as keep food warm.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel WB60SDTB1-SET 29cm Warming Drawer in Black Glass at Appliance Superstore. Black Glass Finish Fisher & Paykel Warming Drawer 16 Place Settings, 6 Programmes, Touch Control Operation, Push-to-Open, Keep Warm Functions. Low Temp. Cooking Master flavour & tenderness. Slow, controlled heat enhances taste & preserves moisture for succulent results. Push2Open Open in no time; light pressure on the drawer is all it takes. Multi-Use Drawer Reheat, defrost, prove dough, warm cups, dishes & plates as well as keep food warm.
COMPLEMENTARY DESIGN
Our Warming Drawer comes with the option of a stylish black glass panel or elegant grey glass panel, for seamless pairing with our Minimal or Contemporary style ovens. Door panel must be purchased separately.
MULTI-FUNCTION FLEXIBILITY
Choose from six tailored functions, including Rapid Proof for dough proofing and Dehydrate for drying foods like meat, fruit, and herbs. The Slow Cook function is ideal for finishing seared meats, casseroles, stews, and braises.
PRECISE CONTROL
Our warming drawer delivers quick, even heating, ideal for keeping food warm and low-temperature cooking. You can also use it for resting roasted meat and proofing dough for bread or pizza bases.
ADDED CONVENIENCE
With intuitive touch controls and a handle-free, push-to-open design, our warming drawer gives you the freedom to keep plates or cups warm while you continue to cook.
EASY TO CLEAN
Cleaning and care of the warming drawer is easy. After each use, simply wipe out the smooth glass interior with a damp cloth.
SAFE AND SOUND
With automatic switch-off and delayed start functionality, our warming drawers help keep dishes warm until it is time to serve the main meal.
SIZED TO SUIT
With enough room to gently heat 16 place settings, 20 cappuccino cups or 42 espresso cups, our tall warming drawer is an ideal kitchen companion.
| Dimensions | 56.7 × 59.6 × 29 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Capacity | 51 |
| Smart Appliance | No |
| Colour Group | Black |
| No. Of Functions | 6 |
| Warranty | 2 |
| Group | Electric |
| Variant | Built In |
| Version | Warming Drawer |
| Product Type | Cooking Drawers |
| SKU | WB60SDTB1-SET |
| GTIN | 9415112830802 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES
| Wire shelf | 1 |
|---|
CAPACITY
| Accessory rack maximum allowable weight | 19kg |
|---|---|
| Cappuccino cups | 20 |
| Espresso cups | 42 |
| Place settings | 16 |
| Usable depth | 408mm |
| Usable height | 237mm |
| Usable width | 535mm |
CLEANING
| Easy clean smooth-glass base |
|---|
CONTROLS
| Audio feedback | |
|---|---|
| Automatic pre-set temperatures | |
| Automatic timers | 30′, 45′, 1h, 2h, 4h, 6h |
| Delayed start | |
| Electronic capacitive touch controls | |
| On/Off indicator | |
| Pre-set heating functions | |
| Push-to-open drawer | |
| Standby mode |
FUNCTIONS
| Cups | |
|---|---|
| Dehydrate | |
| Number of functions | 6 |
| Plates | |
| Slow cook | |
| Warm |
PERFORMANCE
| Heated glass base and fan | |
|---|---|
| Low temperature cooking | |
| Temperature levels | 6 |
| Temperature range | 35°C-85°C |
POWER REQUIREMENTS
| Amperage | 10A |
|---|---|
| Power cord length | 1800mm |
| Power outlet | 3-prong grounding-type |
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220V |
PRODUCT DIMENSIONS
| Adjustable front door panel to align with surrounding cabinetry | |
|---|---|
| Depth | 567mm |
| Height | 290mm |
| Width | 596mm |
SAFETY
| Automatic turn off after 12 hours | |
|---|---|
| Full extension slides |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
|---|
Frequently Asked Questions About the WB60SDTB1-SET
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form





