Fisher & Paykel RS60RDWX2 Built In Wine Cooler
- Stainless Steel & Glass Finish Fisher & Paykel Wine Cabinet – 122L Capacity, 38 Bottles, Touch Control Operation, Energy Rating G with a Noise Rating of Just 42dB(A).
- Dual Temperature Zones – Ensures you can perfectly store wines of all varieties.
- UV Tempered Glass Door – Reduces the risk of external light affecting your wine.
Complete the form below and our team will do their best to help
or simply call us on
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel RS60RDWX2 Built In Dual Zone 60cm Wine Cabinet in Stainless Steel at Appliance Superstore. Stainless Steel & Glass Finish Fisher & Paykel Wine Cabinet – 122L Capacity, 38 Bottles, Touch Control Operation, Energy Rating G with a Noise Rating of Just 42(A). Dual Temperature Zones – Ensures you can perfectly store wines of all varieties. UV Tempered Glass Door – Reduces the risk of external light affecting your wine.
SEAMLESS PAIRING
Our wine cabinets are designed to match the Fisher & Paykel family of products, with stylish brushed stainless steel and glass doors that complement any kitchen.
TOTAL CONTROL
Maintaining the perfect environment for your red and white wines is easy with dual zones in your wine cabinet. The control panel gives you the ability to set each zone to between 5°C and 20°C and to adjust LED lighting and fans.
COMPLETE VISIBILITY
Your wine collection is always on display through UV tempered glass with a de-mist function and LED lighting. Bottles nestle on stylish oak slide out shelves and a top shelf tilts so you can showcase your favourite wines.
STORAGE PERFECTED
The fan helps circulate air inside your wine cabinet while oak shelves and a low vibration compressor ensure optimal storage. The UV tempered glass door reduces the risk of external light affecting your wine.
| Dimensions | 58 × 59.5 × 83 cm |
|---|---|
| Discontinued | Yes |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Energy Efficiency Class | G |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Type | Wine Cooler |
| Variant | Built In |
| Warranty | 5 |
| Group | Built Under |
| Smart Appliance | No |
| SKU | RS60RDWX2 |
| GTIN | 9415112260425 |
SPECIFICATION
CAPACITY
| Number of bottles | 38 |
| Total net volume | 122L |
CONSUMPTION
| Energy consumption | 132kWh/year |
| Energy rating | G |
FEATURES
| Fixed shelves | 3 |
| LED lighting | |
| Low vibration compressor | |
| Power on/off control | |
| Removable solid oak shelves | 3 |
| UV tempered glass door |
PERFORMANCE
| Door lock | |
| Dual Zone | |
| Noise emissions | 42A |
| Noise emissions class | D |
| Temperature selectable 5-20°C | |
| Touch sensitive control panel |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 580mm |
| Height | 830mm |
| Width | 595mm |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
Frequently Asked Questions About the RS60RDWX2
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form













