
Fisher & Paykel OR90SDG4X1 90cm Freestanding Range Cooker
- Stainless Steel Finish Fisher & Paykel Range Cooker – 120L Capacity, 9 Functions, 5 Cooking Zones, Gas Cooktop, Rotary Dial Control Operation, Cast Iron Pan Supports with Gas Safety Device, Grill, Timer & Energy Rating A.
- Large 120L Capacity – Cook easily for large groups of family or friends.
- Heavy Duty Cast Iron Pan Supports – Resistant to high temps, robust & easy-clean.
- Wok Burner – Large cooking area with 5 burners, including 1 dual wok burner & 2 semi rapid burners.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel OR90SDG4X1 90cm Freestanding 5 Burner Dual Fuel Range Cooker in Stainless Steel at Appliance Superstore. Stainless Steel Finish Fisher & Paykel Range Cooker 120L Capacity, 9 Functions, 5 Cooking Zones, Gas Cooktop, Rotary Dial Control Operation, Cast Iron Pan Supports with Gas Safety Device, Grill, Timer & Energy Rating A. Large 120L Capacity Cook easily for large groups of family or friends. Heavy Duty Cast Iron Pan Supports Resistant to high temps, robust & easy-clean. Wok Burner Large cooking area with 5 burners, including 1 dual wok burner & 2 semi rapid burners.
MULTI-SHELF COOKING
Our AeroTech system circulates air evenly throughout the entire oven so dishes on the top shelf turn out just as perfectly as food cooking on the bottom shelf.
BURNER POWER & CONTROL
Instant and immediate control from the highest to the gentlest heat. The finely tuned hob controls let you sear, stir fry or simmer a delicate sauce to perfection.
EVEN HEAT
Accurate, electronically-controlled oven heat ensures a great result every time.
QUALITY AND DURABILITY
Every detail has been carefully crafted. The solid, perfectly balanced soft-close door, durable hob trivets and glowing halo dials all add up to an exceptional, premium range.
LARGE CAPACITY OVEN
The generous 140L total capacity oven gives you plenty of space to cook multiple dishes at once.
EASY TO CLEAN
Your hob simply needs a quick wipe to keep it looking good as new for years to come, as the gas hob is made from a single piece of stainless steel that contains spills. The oven door, its inner pane of glass and runners can also be removed for easy cleaning.
| Dimensions | 60 × 89.7 × 89.8 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Capacity | 120 |
| Smart Appliance | No |
| Cooktop | Gas |
| Energy Efficiency Class | A |
| Colour Group | Stainless Steel |
| No. Of Functions | 9 |
| Warranty | 5 |
| Zones | 5 |
| Variant | Freestanding |
| Product Type | Range Cooker |
| SKU | OR90SDG4X1 |
| GTIN | 9415112815762 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES
| Chromed shelf runners | 1 set |
| Flat wire shelf | 1 |
| Full extension sliding shelves | 1 set (part 578744) |
| Grill rack | |
| Roasting dish | 1 |
| Small pot support | 1 (part 533981 cast) |
| Step down wire shelf |
ACCESSORIES (SOLD SEPARATELY)
| Full extension sliding shelves | 1 set (part 578744) |
| Kick strip, stainless steel (optional) | KICKOR90X1 |
BURNER RATINGS
| Dual wok burner inner/outer (LPG) | 0.3 – 4.5kW |
| Dual wok burner inner/outer (natural gas) | 0.4 – 4.5kW |
| Maximum burner power | 4.5kW |
| Semi-rapid burner (LPG) | 1.2kW |
| Semi-rapid burner (natural gas) | 1.75kW |
| Total cooktop power | 14.9kW |
| Triple ring wok burner (LPG) x2 | 4.0kW |
| Triple ring wok burner (natural gas) x2 | 4.0kW |
CAPACITY
| Shelf positions | 6 |
| Shelf positions | 6 |
| Total capacity | 140L |
| Total capacity (main oven) | 140L |
| Usable capacity | 121L |
| Usable capacity (main oven) | 120L |
CLEANING
| Acid resistant graphite enamel | |
| Drop down grill element | |
| Removable oven door | |
| Removable oven door inner glass | |
| Removable shelf runners |
CONTROLS
| Audio feedback | |
| Automatic cooking/minute timer | |
| Automatic pre-set temperatures | |
| Celsius/Fahrenheit temperature | |
| Electronic clock | |
| Laser etched graphics | |
| Precise electronic temperature control | |
| Sabbath mode | |
| Turned stainless steel clock buttons | |
| Turned stainless steel dials with illuminated halos |
OVEN FEATURES
| AeroTech™ technology | |
| Automatic rapid pre-heat | |
| Electronic oven control | |
| Full extension telescopic sliding shelves | |
| Internal light | 4 x 25W halogen (2 side & 2 top) |
| Soft open/close door | |
| Storage drawer | |
| True convection | |
| Twin cavity fans |
OVEN FUNCTIONS
| Bake | |
| Classic bake | |
| Energy slow cook | |
| Fan bake | |
| Fan forced | |
| Fan grill | |
| Grill | |
| Number of functions | 9 |
| Pastry Bake with Pizza mode | |
| Roast | |
| True convection |
OVEN PERFORMANCE
| CoolTouch door | Quadruple glazed |
POWER REQUIREMENTS
| Amperage | 22A |
| Supply frequency | 50Hz |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 600mm |
| Height | 898 – 946mm |
| Width | 897mm |
HOB FEATURES
| LPG/Natural gas compatible | |
| Sealed range top |
HOB PERFORMANCE
| Number of burners | 5 |
SAFETY
| Advanced cooling system | |
| Anti-tilt bracket | |
| Balanced oven door | |
| CoolTouch door | |
| Flame failure system | |
| Full extension telescopic shelves | 1 set (part 578744) |
| Full extension telescopic sliding shelves | |
| Non-tip shelves |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
Frequently Asked Questions About the OR90SDG4X1
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form
















