
Fisher & Paykel OR90SCG6B1 90cm Freestanding Range Cooker
- Black Finish Fisher & Paykel Range Cooker – 120L Capacity, 9 Functions, 5 Cooking Zones, Gas Cooktop, Rotary Dial Control Operation, Cast Iron Pan Supports with Gas Safety Device, Grill, Pyrolytic Cleaning, Timer & Energy Rating A.
- Wok Burner – Large cooking area with 5 burners, including 1 dual wok burner & 2 triple ring burners.
- Heavy Duty Cast Iron Pan Supports – Resistant to high temps, robust & easy-clean.
- Pyrolytic – Dirt & grease is burned away & transformed into ash which can be simply wiped away.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel OR90SCG6B1 90cm Freestanding 5 Burner Dual Fuel Range Cooker in Black at Appliance Superstore. Black Finish Fisher & Paykel Range Cooker 120L Capacity, 9 Functions, 5 Cooking Zones, Gas Cooktop, Rotary Dial Control Operation, Cast Iron Pan Supports with Gas Safety Device, Grill, Pyrolytic Cleaning, Timer & Energy Rating A. Wok Burner Large cooking area with 5 burners, including 1 dual wok burner & 2 triple ring burners. Heavy Duty Cast Iron Pan Supports Resistant to high temps, robust & easy-clean. Large 120L Capacity Cook easily for large groups of family or friends. Pyrolytic Dirt & grease is burned away & transformed into ash which can be simply wiped away.
QUALITY AND DURABILITY
Every detail has been carefully crafted. The solid, perfectly balanced soft-close door, durable hob trivets and glowing halo dials all add up to an exceptional, premium range.
EASY CLEANING
With its durable surface, your hob simply needs a quick wipe after cooking to keep it looking good as new for years to come.
LARGE CAPACITY OVEN
The generous 140L total capacity oven gives you plenty of space to cook multiple dishes at once.
EVEN HEAT
Accurate, electronically controlled oven heat ensures a great result every time.
BURNER POWER & CONTROL
Instant and immediate control from the highest to the gentlest heat. The finely tuned hob controls let you sear, stir fry or simmer a delicate sauce to perfection.
MULTI-SHELF COOKING
Our AeroTech system circulates air evenly throughout the entire oven so dishes on the top shelf turn out just as perfectly as food cooking on the bottom shelf.
| Dimensions | 60 × 89.7 × 89.8 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No, Yes |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Capacity | 120 |
| Cleaning | Pyrolytic |
| Smart Appliance | No |
| Cooktop | Gas |
| Energy Efficiency Class | A |
| Colour Group | Black |
| No. Of Functions | 9 |
| Warranty | 5 |
| Zones | 5 |
| Variant | Freestanding |
| Product Type | Range Cooker |
| SKU | OR90SCG6B1 |
| GTIN | 9415112812921 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES
| Flat wire shelf | 1 |
| Full extension sliding shelves | 2 sets (part 578744) |
| Grill rack | |
| Roasting dish | 1 |
| Rotisserie set | 1 set |
| Small pot support | 1 (part 533981 cast) |
| Step down wire shelf |
ACCESSORIES (SOLD SEPARATELY)
| Full extension sliding shelves | 2 sets (part 578744) |
| Kick strip, black (optional) | KICKOR90B1 |
BURNER RATINGS
| Dual wok burner inner/outer (LPG) | 0.3 – 4.5kW |
| Dual wok burner inner/outer (natural gas) | 0.4 – 4.5kW |
| Maximum burner power | 4.5kW |
| Semi-rapid burner (LPG) | 1.2kW |
| Semi-rapid burner (natural gas) | 1.75kW |
| Total cooktop power | 14.9kW |
| Triple ring wok burner (LPG) x2 | 4.0kW |
| Triple ring wok burner (natural gas) x2 | 4.0kW |
CAPACITY
| Shelf positions | 6 |
| Shelf positions | 6 |
| Total capacity | 140L |
| Usable capacity | 120L |
| Usable capacity (main oven) | 120L |
CLEANING
| Acid resistant graphite enamel | |
| Drop down grill element | |
| Pyrolytic proof shelf runners | |
| Pyrolytic self-clean | |
| Removable oven door | |
| Removable oven door inner glass | |
| Removable shelf runners |
CONTROLS
| Audio feedback | |
| Automatic cooking/minute timer | |
| Automatic pre-set temperatures | |
| Celsius/Fahrenheit temperature | |
| Electronic clock | |
| High resolution display | |
| Laser etched graphics | |
| Precise electronic temperature control | |
| Sabbath mode | |
| Turned stainless steel clock buttons | |
| Turned stainless steel clock crown (dial) |
OVEN FEATURES
| AeroTech™ technology | |
| Automatic rapid pre-heat | |
| Bright chromed, cast zinc dials with illuminated halos | |
| Electronic oven control | |
| Full extension telescopic sliding shelves | |
| Internal light | 4 x 25W halogen (2 side & 2 top) |
| Soft open/close door | |
| Twin cavity fans | |
| Warming drawer |
OVEN FUNCTIONS
| Bake | |
| Energy slow cook | |
| Fan bake | |
| Fan forced | |
| Fan grill | |
| Grill | |
| Number of functions | 9 |
| Pastry Bake with Pizza mode | |
| Rapid proof | |
| Roast | |
| Rotisserie | |
| True convection |
OVEN PERFORMANCE
| CoolTouch door | Quadruple glazed |
| Warming drawer power | 202W |
POWER REQUIREMENTS
| Amperage | 23A |
| Supply frequency | 50Hz |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 600mm |
| Height | 898 – 946mm |
| Width | 897mm |
HOB FEATURES
| Brass burner spreader (power burner) | |
| Embossed brass burner cap (power burner) | |
| Hob rail | |
| LPG/Natural gas compatible | |
| Sealed range top |
HOB PERFORMANCE
| Number of burners | 5 |
SAFETY
| Advanced cooling system | |
| Anti-tilt bracket | |
| Balanced oven door | |
| Catalytic venting system | |
| CoolTouch door | |
| Flame failure system | |
| Full extension telescopic shelves | 2 sets (part 578744) |
| Full extension telescopic sliding shelves | |
| Non-tip shelves |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
Frequently Asked Questions About the OR90SCG6B1
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form
















