
Fisher & Paykel HC90BCXB4 90cm Chimney Extractor Hood
- Stainless Steel with Glass Finish Fisher & Paykel Extractor Hood – 4 + 1 Intensive Speed, Washable Filter, LED Lighting, Max 726m3/h / Min 184m3/h Capacity, Energy Rating A with a Noise Rating of Just 68dB(A).
- 4 Speeds + Intensive Speed Function – Remove even the strongest odours efficiently.
- LED Lights – Illuminate your hob area with efficiently bright lighting.
- Removable Filter – Can be washed in the Dishwasher.
- Product Info
- Specification
Upgrade your kitchen with the Fisher & Paykel HC90BCXB4 90cm Chimney Extractor Hood in Stainless Steel & Glass, available at Appliance Superstore. This sleek and modern cooker hood boasts a powerful 4 + 1 intensive speed function that efficiently removes even the strongest odours.
The energy efficient LED lights provide bright illumination over your hob area, while the dishwasher-safe washable filter makes cleaning a breeze. With a noise rating of just 68dB(A), this extractor hood operates quietly and effectively.
The SmartHQ app allows for easy control of settings, including temperature and fan speed, and even offers voice control options. Plus, the complementary design of black glass and stainless steel will enhance any contemporary kitchen.
For easy maintenance, the filters are designed for simple removal and can be easily cleaned in the dishwasher. Perfect for all living spaces, this wall chimney cooker hood can be externally ducted or internally recirculated.
| Dimensions | 50 × 90 × 104 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Smart Appliance | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Intensive Mode | Yes |
| Noise Level | 68 |
| No. Of Fan Speeds | 5 |
| Outlet Type | Duct Out or Recirculation |
| Warranty | 5 |
| Group | Chimney |
| Variant | Wall |
| Product Type | Cooker Hood |
| SKU | HC90BCXB4 |
| GTIN | 9415112502020 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES (SOLD SEPARATELY)
| Recirculation carbon filter | 792481 |
|---|
INSTALLATION AND CLEANING
| Dishwasher safe filters | 3 |
|---|---|
| Ducted | Top extraction |
| Recirculation | Optional – top extraction |
| Stainless steel filter cover | |
| Two piece height adjustable flue |
PERFORMANCE
| Extraction type | Surface |
|---|---|
| Fan speeds | 3 |
| Filter type | Mesh with Stainless Steel filter cover |
| Number of filters | 3 |
POWER REQUIREMENTS
| Motor power | 130W |
|---|---|
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220-240V |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 500mm |
|---|---|
| Height | 635-1035mm |
| Width | 898mm |
PRODUCT INFORMATION
| Control type | Capacitive touch |
|---|
VENTILATION FEATURES
| Auto-off/Run-on timer | |
|---|---|
| Dimmable lights | |
| Filter cleaning alert | |
| Light type | LED strip |
| Timer function | |
| Wi-Fi connectivity |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
|---|
Frequently Asked Questions About the HC90BCXB4
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form




