
Fisher & Paykel DD60ST4HNX9 Single DishDrawer
- Stainless Steel Finish Fisher & Paykel Dishdrawer – 6 Place Settings, 6 Programmes, Button Control Operation, Cutlery Basket with Energy Rating F & Very Quiet Noise Rating of just 42dB(A).
- Quick Wash – Short programme: best cleaning results for normally soiled crockery in under 60 minutes.
- Cutlery Basket – Accommodates very small items & cutlery.
- Extra Height – Wash taller dishes and customise the internal shelving.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel DD60ST4HNX9 Single DishDrawer in Black Glass at Appliance Superstore. Black Glass Finish Fisher & Paykel Dishdrawer 6 Place Settings, 6 Programmes, Button Control Operation, Cutlery Basket with Energy Rating F & Very Quiet Noise Rating of just 42dB(A). Quick Wash Short programme: best cleaning results for normally soiled crockery in under 60 minutes. Cutlery Basket Accommodates very small items & cutlery. Extra Height Wash taller dishes and customise the internal shelving.
CONSIDERED DESIGN
Designed to match our Contemporary style black glass family of products, this built-under DishDrawer Dishwasher has a tactile matte black glass finish that pairs perfectly with a recessed handle.
SEAMLESS FIT
Our built-under DishDrawer Dishwashers are installed flush under your benchtop, and are designed to match our Contemporary style family of appliances for a seamless kitchen finish.
DESIGNED FOR REAL LIFE
Designed to make everyday life simpler, DishDrawer Dishwashers can be distributed throughout the kitchen to support patterns of use. As easy to open and close as kitchen drawers, they can be conveniently positioned at bench height for ease of loading and minimal bending.
EASY TO LOAD
Designed to fit six place settings, with foldable racking to fit taller dishes up to 310mm. Flexible racking allows you to make adjustments to fit in a variety of dishes.
QUICK, SANITISE AND EXTRA DRY OPTIONS
The Quick wash modifier delivers a faster wash while maintaining performance. The Sanitise option provides extra protection, killing 99.9% of bacteria* in the final rinse. The Extra Dry setting is perfect for plastic dishes. *Certified to NSF/ANSI Standard 184
QUIET PERFORMER
Running at a very low decibel rating, these DishDrawer Dishwashers do their job without making a fuss. The combination of intelligent technology and simple mechanics means greater reliability and excellent wash performance.
| Dimensions | 57.3 × 59.9 × 45.4 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | Yes |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Colour Group | Custom |
| Smart Appliance | Yes |
| Cutlery Storage | Basket |
| Energy Efficiency Class | F |
| Noise Level | 42 |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Settings | 6 |
| Variant | Built In |
| Warranty | 5 |
| SKU | DD60ST4HNX9 |
| GTIN | 9415112828977 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES
| Cutlery basket | |
|---|---|
| Knife clip and multipurpose clip |
CAPACITY AND LOADING
| Accommodates round plates up to | 310mm |
|---|---|
| Adjustable height, foldable cupracks | |
| Fold down tines | |
| Pitch adjustable tines | |
| Place settings | 6 |
CONSUMPTION
| Energy rating | F |
|---|---|
| Energy usage | 61kWh/100 cycles |
| Water usage (per wash cycle) | 7.9L |
CONTROLS
| Energy saving delay start option of up to 12 hours | |
|---|---|
| Internal wash selector | |
| Keylock | |
| Knock to pause | |
| Rinse aid indicator light | |
| Wi-Fi connectivity |
FEATURES
| Built-in water softener | |
|---|---|
| Fan assisted drying | |
| Flood protection | |
| Flow through detergent dispenser | |
| Motor type | BLDC |
| Quiet operation | |
| SmartDrive™ technology |
PERFORMANCE
| Noise emissions | 42dBA |
|---|
POWER REQUIREMENTS
| Amperage | 5A |
|---|---|
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220 – 240V |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 573mm |
|---|---|
| Height | 454mm |
| Width | 599mm |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
|---|
WASH PROGRAM MODIFIERS
| Extra Dry | |
|---|---|
| Quick | |
| Sanitise | |
| Wash modifiers | 3 |
WASH PROGRAMS
| Delicate | |
|---|---|
| Eco | |
| Fast | |
| Heavy | |
| Medium | |
| Rinse | |
| Wash programs | 6 |
WATER CONNECTION
| Water pressure | 100kPa – 1000kPa |
|---|---|
| Water supply | 3⁄4“ BSP (20mm) Connector Water Inlet Hose |
Frequently Asked Questions About the DD60ST4HNX9
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form













