
Fisher & Paykel DD60SDFHTX9 Built In Single Dishdrawer
- Stainless Steel Finish Fisher & Paykel Dishdrawer – 6 Place Settings, 6 Programmes, Button Control Operation, Cutlery Basket with Energy Rating F & Very Quiet Noise Rating of just 42dB(A).
- Quick Wash – Short programme: best cleaning results for normally soiled crockery in under 60 minutes.
- Cutlery Basket – Accommodates very small items & cutlery.
- Extra Height – Wash taller dishes and customise the internal shelving.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel DD60SDFHTX9 Built In Single DishDrawer in Stainless Steel at Appliance Superstore. Stainless Steel Finish Fisher & Paykel Dishdrawer 6 Place Settings, 6 Programmes, Button Control Operation, Cutlery Basket with Energy Rating F & Very Quiet Noise Rating of just 42dB(A). Quick Wash Short programme: best cleaning results for normally soiled crockery in under 60 minutes. Cutlery Basket Accommodates very small items & cutlery. Extra Height Wash taller dishes and customise the internal shelving.
EASE OF USE
DishDrawer Dishwashers are as easy to open and close as kitchen drawers and can be conveniently positioned at bench height for ease of loading and minimal bending. Flexible racking allows you to make adjustments to fit in a variety of dishes.
QUIET PERFORMER
Running at a very low decibel rate, these DishDrawer Dishwashers do their job without making a fuss. The combination of intelligent technology and simple mechanics means greater reliability and excellent wash performance.
QUICK, SANITISE AND EXTRA DRY OPTIONS
The Quick wash modifier delivers a faster wash while maintaining performance. The Sanitise option provides extra protection killing 99.9% of bacteria in the final rinse. The Extra Dry setting is perfect for plastic dishes.
DESIGNED TO MATCH
DishDrawer Dishwashers are designed to match the Fisher & Paykel family of kitchen appliances, with matching handles, premium styling and quality materials for a stylish finish in your kitchen.
| Dimensions | 57.4 × 59.9 × 47.8 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | Yes |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Colour Group | Custom |
| Smart Appliance | Yes |
| Cutlery Storage | Basket |
| Energy Efficiency Class | F |
| Noise Level | 45 |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Settings | 6 |
| Variant | Built In |
| Warranty | 5 |
| SKU | DD60SDFHTX9 |
| GTIN | 9415112812594 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES
| Cutlery basket | |
|---|---|
| Knife clip and multipurpose clip |
CAPACITY AND LOADING
| Accommodates round plates up to | 310mm |
|---|---|
| Adjustable height, foldable cupracks | |
| Fold down tines | |
| Pitch adjustable tines | |
| Place settings | 6 |
CONSUMPTION
| Energy rating | F |
|---|---|
| Energy usage | 61kWh/100 cycles |
| Water usage (per wash cycle) | 7.9L |
CONTROLS
| Electronic fault/Diagnostic indicator | |
|---|---|
| End of cycle beeps | |
| Energy saving delay start option of up to 12 hours | |
| Internal wash selector | |
| Keylock | |
| Rinse aid indicator light | |
| Wi-Fi connectivity |
FEATURES
| Built-in water softener | |
|---|---|
| Fan assisted drying | |
| Flood protection | |
| Flow through detergent dispenser | |
| Quiet operation | |
| SmartDrive™ technology |
PERFORMANCE
| Noise emissions | 42dBA |
|---|
POWER REQUIREMENTS
| Amperage | 5A |
|---|---|
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220 – 240V |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 573mm |
|---|---|
| Height | 478mm |
| Width | 599mm |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
|---|
WASH PROGRAM MODIFIERS
| Extra Dry | |
|---|---|
| Quick | |
| Sanitise | |
| Wash modifiers | 3 |
WASH PROGRAMS
| Delicate | |
|---|---|
| Eco | |
| Fast | |
| Heavy | |
| Medium | |
| Rinse | |
| Wash programs | 6 |
WATER CONNECTION
| Water pressure | 100kPa – 1000kPa |
|---|---|
| Water supply | 3⁄4“ BSP (20mm) Connector Water Inlet Hose |
Frequently Asked Questions About the DD60SDFHTX9
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form












