
Fisher & Paykel CID834RDTB4 83cm RC Vented Induction Hob
- Black Glass Finish Fisher & Paykel Vented Induction Hob – 4 Cooking Zones, Recirculating Model, Touch Control Operation, Bridge Function, 9 Fan Speeds + Boost, PowerBoost, Timer, Safety Lock, Energy Rating A+ with a Noise Rating of Just 70dB(A).
- Bridge – 2 Cooking Zones linked together to fit any large or long pan.
- PowerBoost – Quick & Intense Heat Up.
- Easy Maintenance – Simple to remove Grease Filter.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel CID834RDTB4 83cm RC Vented Induction Hob in Black Glass at Appliance Superstore. Black Glass Finish Fisher & Paykel Vented Induction Hob 4 Cooking Zones, Recirculating Model, Touch Control Operation, Bridge Function, 9 Fan Speeds + Boost, PowerBoost, Timer, Safety Lock, Energy Rating A+ with a Noise Rating of Just 70dB(A). Bridge 2 Cooking Zones linked together to fit any large or long pan. PowerBoost Quick & Intense Heat Up. Easy Maintenance Simple to remove Grease Filter.
SEAMLESS INTEGRATION
Offering true design freedom, this hob can be placed anywhere eliminating the need for bulky overhead ventilation and helping to create a seamless flow between kitchen and living spaces. Installed raised or flush, its perfect for islands, or homes with high ceilings.
ELEGANT DESIGN
The subtle black glass and durable matte black detailing blend elegance with durability. With premium styling, these hobs seamlessly blend with other appliances for a cohesive, considered kitchen design.
PRECISE CONTROL
Fisher & Paykel induction hobs offer extremely accurate temperature control from very high to very low heats, so you can sear, sauté and temper like a pro. Touch&Slide controls react immediately when you adjust the temperature, so you can go from a boil to a simmer in seconds.
EFFECTIVE EXTRACTION
Designed for busy homes, the integrated ventilation works effectively and unobtrusively in the background. Featuring nine fan speeds, plus a boost function, for quickly removing odours and steam.
SAFETY OF INDUCTION
Induction hobs only start heating your pot or pan once youve placed it on the surface and stop as soon as you remove it so they are safer for everyone.
EASE OF USE
Designed for simple removal, the grease filter tray effectively captures spills, while the single glass cooking surface can be easily wiped clean. A flush ventilation grille allows pots to effortlessly slide across the hob surface.
SUPERIOR EFFICIENCY
Less heat is wasted during induction cooking because only the cookware is heated, not the hob surface. This makes induction cooking more energy-efficient than electric or gas hobs.
| Dimensions | 51.5 × 83 × 21.8 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Smart Appliance | No |
| Cooktop | Induction |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Colour Group | Black |
| Installation | Flush or Surface Mount |
| Noise Level | 70 |
| No. Of Fan Speeds | 10 |
| Outlet Type | Recirculation |
| Warranty | 5 |
| Zones | 4 |
| Product Type | Vented Induction Hob |
| SKU | CID834RDTB4 |
| GTIN | 9415112822340 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES (SOLD SEPARATELY)
| Replacement recirculation filter | 50183 FR-DD |
|---|
CLEANING
| Dishwasher safe grease filter | |
|---|---|
| Flat easy clean glass surface | |
| Flush grille | |
| Odour filter | 3 x Ceramic |
CONSUMPTION
| Energy rating | A+ |
|---|
CONTROLS
| Auto cut-off timer for each zone | |
|---|---|
| Minute timer | |
| Soft-touch electronic controls | |
| Touch and slide controls |
DOWNDRAFT PERFORMANCE
| Air outlet size | 333mm W x 33 mm H (Toekick outlet) |
|---|---|
| Air speeds | 9 + boost |
| Ducting direction | Front (ducting included), Side & Rear (ducting optional) |
| Maximum air flow (Boost) | 660m³/hr |
| Maximum air flow (Level 9) | 623m³/hr |
| Maximum noise level (Boost) | 70dBA |
| Maximum noise level (Level 9) | 69dBA |
| Minimum air flow | 192m³/hr |
| Minimum noise level | 38dBA |
| Motor type | |
| Recirculation |
DUCTING ACCESSORIES (OPTIONAL)
| Duct 1m Connector 218×55 | 82394 D1-C-218-55 |
|---|---|
| Elbow 90° 222x218x55 | 82395 E90-222218-55 |
PERFORMANCE
| Gentle heat | |
|---|---|
| Heat settings | 9 |
| Induction cooking technology | |
| Pause function | |
| PowerBoost | |
| SmartZone |
POWER REQUIREMENTS
| Electrical connection | Terminal block |
|---|---|
| Maximum power | 7.4kW |
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220 – 240V |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 515mm |
|---|---|
| Height | 217mm |
| Width | 830mm |
SAFETY
| Keylock | |
|---|---|
| Pan detection system | |
| Safety time out | |
| Surface hot indicators |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
|---|
ZONE RATINGS
| Left front | 2100W |
|---|---|
| Left front zone (PowerBoost set) | 3000W |
| Left rear | 2100W |
| Left rear zone (PowerBoost set) | 3000W |
| Right front | 2100W |
| Right front zone (PowerBoost set) | 3000W |
| Right rear | 2100W |
| Right rear zone (PowerBoost set) | 3000W |
| SmartZone | 3700W |
ZONES
| Number of elements | 4 |
|---|
Frequently Asked Questions About the CID834RDTB4
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form












