
Fisher & Paykel CG603DNGGB4 60cm 3 Burner Gas Hob
- Black Glass Finish Fisher & Paykel Gas Hob – 3 Cooking Zones, Rotary Dial Control Operation, Cast Iron Pan Supports with Gas Safety Device.
- Wok Burner – Large cooking area with 3 burners, including 1 wok burner & 2 semi rapid burners.
- Heavy Duty Cast Iron Pan Supports – Resistant to high temps, robust & easy-clean.
- Flame Failure Safety Device – Cuts off the gas flow if the flame is accidentally extinguished.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel CG603DNGGB4 60cm 3 Burner Gas Hob in Black Glass at Appliance Superstore. Black Glass Finish Fisher & Paykel Gas Hob 3 Cooking Zones, Rotary Dial Control Operation, Cast Iron Pan Supports with Gas Safety Device. Wok Burner Large cooking area with 3 burners, including 1 wok burner & 2 semi rapid burners. Heavy Duty Cast Iron Pan Supports Resistant to high temps, robust & easy-clean. Flame Failure Safety Device Cuts off the gas flow if the flame is accidentally extinguished.
COMPLEMENTARY DESIGN
The subtle black glass, anodised trim, and black dials blend elegance with durability and are designed to match the Minimal style Series 9 ovens. With premium styling and detailing, these hobs seamlessly blend with other appliances for a cohesive, considered kitchen design.
PRECISE CONTROL
The consistent flame and heat distribution of the dual flame wok burner combined with the highly responsive dials offer precise heat adjustment that can perfect a slow simmer for sauces or an intense heat for searing steaks.
EASY CLEANING
Cleaning and care of these hobs is easy with sealed burners and a single sheet cooking surface. After each use, simply remove the trivets and wipe down the glass.
SAFE & SOUND
The flame failure safety device automatically turns off the gas if the flame is accidentally extinguished.
QUALITY MATERIALS
With cast iron trivets, anodised metal dials and tough ceramic glass that can withstand high temperatures, we use only the highest quality materials for optimal performance.
| Dimensions | 53 × 60 × 12.4 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Smart Appliance | No |
| Cooktop | Gas |
| Colour Group | Black |
| Installation | Surface Mount |
| Warranty | 5 |
| Zones | 4 |
| Product Type | Gas Hob |
| SKU | CG603DNGGB4 |
| GTIN | 9415112820391 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES
| High power wok cooking | |
| Small pan support | |
| Wok stand |
ACCESSORIES (SOLD SEPARATELY)
| Joiner kit | Part 534731 (required to join two cooktops) |
| Stainless steel dial kit | 82223 Part 536498 |
BURNER RATINGS
| Dual wok burner power | 5kW |
| Semi-rapid burner power | 2.3kW |
| Wok burner (natural gas) | 16.6MJ/h |
BURNERS
| Number of burners | 3 |
CLEANING
| Easy clean cooktop design | |
| Quick component removal |
CONTROLS
| Dual wok control | |
| Dual wok feature for simmering | |
| Ergonomic control dials | |
| Toughened fused glass graphics |
PERFORMANCE
| Both LPG & NG models available | |
| Cast iron trivets | |
| Electronic ignition | |
| Quick connect gas valves |
POWER REQUIREMENTS
| Supply voltage | 230 – 240V |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 530mm |
| Height | 58mm |
| Width | 600mm |
SAFETY
| Flame failure system |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
ZONES
| Number of elements | 3 |
Frequently Asked Questions About the CG603DNGGB4
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form












