
BORA PURA Pure DO 76cm Vented Induction Hob
- Black Glass Finish BORA Hob – 4 Cooking Zones, Built In Extractor, Touch Control Operation, Energy Rating A+ with a Noise Rating of Just 66dB(A).
- Duct Out Model – Requires additional ducting.
- Stainless Steel Grease Filter – Tough & Durable; Won’t Yellow or Rust.
- Auto Extractor Control – Automatically adjusts power levels according to current cooking conditions.
Our experts are here to guide you and ensure you get exactly what you need.
- Product Info
- Specification
Discover the BORA PURA Pure DO 76cm Vented Induction Hob in Black Glass at Appliance Superstore. Black Glass Finish BORA Hob – 4 Cooking Zones, Built In Extractor, Touch Control Operation, Energy Rating A+ with a Noise Rating of Just 66dB(A). Duct Out Model Requires additional ducting. Stainless Steel Grease Filter Tough & Durable; Wont Yellow or Rust. sControl Vertical touch slider controls. Auto Extractor Control Automatically adjusts power levels according to current cooking conditions.
A CLASS OF ITS OWN. A TRADEMARK OF YOUR KITCHEN.
Intuitive sControl control
The unique vertical slider makes operation via the intuitive up and downwards movement of your finger or direct tapping with the fingertip even easier. All of the important functions are at your fingertips in a flash.
Minimum volume
Always markedly quiet even at high power levels:The reason lies in the optimal airflow and the use of an extremely low-noise fan. There are no distractions when cooking and no interruptions when entertaining.
Simple cleaning
All parts that come into contact with cooking vapours can be easily removed through the accessible, wide inlet opening. They can then be cleaned in the dishwasher, where they take up very little space.
Integrated grease drip pan
If anything is spilt during cooking, the integrated drip tray safely catches both solids and liquids.
Maximum storage space
At under 200mm, the low installation height and integrated recirculation unit guarantee maximum storage space for pots and other kitchen utensils in the cupboard below. Even in 60-cm-deep kitchen units, no drawers need to be shortened in recirculation mode. A change from the norm.
Compact size
Thanks to the compact dimensions and a cooktop depth of 515 mm, the system is suitable for standard kitchen units.
Automatic extractor control
The extractor power level automatically adjusts itself according to current cooking conditions. Theres no need for constant manual adjustment, which means you can focus fully on your cooking.
Large overflow tray Collection volume 3 litres
The large drip pan beneath the appliance can hold up to 3 litres of liquid with no risk of damaging the device. The drip pan can be easily removed from underneath without any need for specialised know-how.
Minimalistic design
The cooktop and extractor are ideal for flush installation. The perfect lines allow them to blend in discreetly and elegantly with any modern kitchen design. When on standby, the operating panel is virtually invisible and during operation it is scaled down to the essentials thanks to intelligent lighting.
Super Simple Mode
All operating functions except for the selection of cooking zones and power levels are deactivated.The result is a considerably reduced look.Additional functions not needed by the customer will also no longer be activated unintentionally.
BORA Pure stands for puristic, simple, minimalist design. It can be customised so that you can add your own personal touch.
| Dimensions | 52 × 80 × 20 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | No |
| Smart Appliance | No |
| Brand | BORA |
| Cooktop | Induction |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Colour Group | Black |
| Installation | Flush or Surface Mount |
| Noise Level | 66 |
| No. Of Fan Speeds | 10 |
| Outlet Type | Duct Out |
| Warranty | 3 |
| Zones | 4 |
| Product Type | Vented Induction Hob |
| SKU | PURA |
| GTIN | 4260326378252 |
Technical data
| Multiphase supply voltage | 380 – 415 V 2N/3N |
| Single-phase supply voltage | 220 – 240 V |
| Frequency | 50 – 60 Hz |
| Maximum power consumption | 7600 W (4400 W / 3600 W) |
| Three-phase power supply/fuse protection | 3 x 16 A (standard connection) |
| Two-phase power supply/fuse protection | 2 x 16 A |
| Single-phase power supply/fuse protection | 1 x 32 A (1 x 20 A / 1 x 16 A) |
| Dimensions (width x depth x height) | 760 x 515 x 199 mm |
| Weight (incl. accessories/packaging) | 22,5 kg |
| Surface material | SCHOTT CERAN® |
| Cooktop extractor power levels | 1 – 9, P |
| Cooktop power levels | 1 – 9, P |
| duct connection | BORA Ecotube |
| Size of front cooking zone | Ø 210 mm |
| Size of rear cooking zone | Ø 175 mm |
| Front cooking zone output | 2300 W |
| Rear cooking zone output | 1400 W |
| Front cooking zone power setting output | 3000 W |
| Rear cooking zone power setting output | 2100 W |
Frequently Asked Questions About the PURA
*Please be aware we try to be as factual as possible with all our answers but there may be the odd mistake.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form









