
Fisher & Paykel OB60SDPTDX2 Built In Single Oven
- Black with Stainless Steel Finish Fisher & Paykel Oven – 72L Capacity, 16 Functions, Rotary Dial & Touch Control Operation, SoftClose Doors, Sabbath Mode, Steam Function, Food Probe, AirFry, Pyrolytic Cleaning with an Energy Rating A.
- Pyrolytic – Dirt & grease is burned away & transformed into ash which can be simply wiped away.
- ActiveVent™ – Retains and releases moisture from the oven at the right time to create dishes that are succulent and juicy, while cooked to perfection on the outside.
- Moisture Control – Allows you to create the perfect cooking environment with the automatic moisture control of ActiveVent™.
- Product Info
- Specification
Discover the Fisher & Paykel OB60SDPTDX2 Built In Single Oven in Black & Stainless Steel at Appliance Superstore Black with Stainless Steel Finish Fisher & Paykel Oven 72L Capacity, 16 Functions, Rotary Dial & Touch Control Operation, SoftClose Doors, Sabbath Mode, Steam Function, Food Probe, AirFry, Pyrolytic Cleaning with an Energy Rating A. 16 Functions 72L Capacity with functions such as Pastry Bake, Roast, Air Fry and Dehydrate. Elegant Design Designed to match companion products such as Vacuum Seal Drawers. Touch Control Guided touchscreen cooking makes it simple to cook by food, function or recipe. Meet SmartHQ an app that allows you to manage your Fisher & Paykel connected appliances seamlessly from home, or away. Pyrolytic Dirt & grease is burned away & transformed into ash which can be simply wiped away. ActiveVent Retains and releases moisture from the oven at the right time to create dishes that are succulent and juicy, while cooked to perfection on the outside. Moisture Control Allows you to create the perfect cooking environment with the automatic moisture control of ActiveVent.
COOK WITH CONFIDENCE
Using the large 5 touchscreen interface, you can cook with a favourite method, a hero ingredient, or a go-to cooking function or recipe. Your oven will guide you through the steps, or change the temperature and heat type automatically, depending on your selection.
GENEROUS CAPACITY
With a generous 85L total capacity, you can create several perfectly cooked dishes at once using multiple shelves. Non-tip, full-extension shelves help to ensure safe removal of hot dishes.
SAFE AND SOUND
The CoolTouch door of this built-in oven is safe to touch from the outside. Sturdy, fully extendable shelves slide all the way out, reducing the need for you to reach inside.
SELF-CLEANING
Pyrolytic self-clean breaks down food residue at a very high temperature, leaving a light ash thats easily removed with a damp cloth. The enamel coated side racks dont need to be removed when using this function.
EXCEPTIONAL PERFORMANCE
Our unique cooking technologies were developed to deliver perfect results. ActiveVent ensures optimised moisture levels, while AeroTech circulates heat evenly for a consistent temperature.
MULTI-FUNCTION FLEXIBILITY
Each function has been tailored, tested and perfected to ensure that no matter what you’re cooking, you’ve got the right heat to match. A Wireless Temperature Sensor precisely monitors cooking in real time, giving you complete control.
DESIGN FREEDOM
Designed to fit seamlessly into your kitchen, this built-in oven features premium materials and detailing to support a cohesive, considered kitchen design.
| Dimensions | 57 × 60 × 60 cm |
|---|---|
| Automatic Programmes | Yes |
| Brand | Fisher & Paykel |
| Capacity | 72 |
| Cleaning | Steam |
| Smart Appliance | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Colour Group | Stainless Steel |
| No. Of Functions | 16 |
| Warranty | 5 |
| Group | Electric |
| Variant | Built In |
| Product Type | Single Oven |
| SKU | OB60SDPTDX2 |
| GTIN | 9415112825235 |
SPECIFICATION
ACCESSORIES
| Flat brushed baking tray | 1 |
|---|---|
| Full extension sliding shelves | 1 set |
| Grill rack | 1 set |
| Pyrolytic proof shelf runners | |
| Roasting dish | 1 |
| Smokeless grill tray | 1 |
| Step down wire shelf | 1 |
| Wired temperature sensor | 1 |
CAPACITY
| Shelf positions | 6 |
|---|---|
| Total capacity | 85L |
| Usable capacity | 72L |
CLEANING
| Acid resistant graphite enamel | |
|---|---|
| Pyrolytic proof shelf runners | |
| Pyrolytic self-clean | |
| Removable oven door | |
| Removable oven door inner glass | |
| Removable shelf runners |
CONSUMPTION
| Energy rating | A |
|---|
CONTROLS
| Adjustable audio and display settings | |
|---|---|
| Audio feedback | |
| Automatic cooking/minute timer | |
| Automatic pre-set temperatures | |
| Celsius/Fahrenheit temperature | |
| Delay start | |
| Electronic clock | |
| Electronic oven control | |
| Food probe | |
| Guided cooking by food type and recipes | |
| Halogen lights | |
| Intuitive touchscreen display | |
| Multi-language display | UK English, US English, Simplified Chinese, Français, Español |
| Sabbath mode with Federation of Synagogues certification | |
| Soft close doors | |
| True convection oven | |
| Wi-Fi connectivity |
FUNCTIONS
| Air fry | |
|---|---|
| Bake | |
| Classic bake | |
| Dehydrate | |
| Fan bake | |
| Fan forced | |
| Fan grill | |
| Grill | |
| Number of functions | 16 |
| Pastry Bake | |
| Pizza bake | |
| Pyrolytic self-clean | |
| Rapid proof | |
| Roast | |
| Slow cook | |
| Vent bake | |
| Warm |
PERFORMANCE
| ActiveVent™ system | |
|---|---|
| AeroTech™ technology | |
| Automatic rapid pre-heat | |
| Grill power | 3000W |
| Temperature range | 35°C – 280°C |
| Whisper quiet cooking |
POWER REQUIREMENTS
| Amperage | 15A |
|---|---|
| Supply frequency | 50Hz |
| Supply voltage | 220 – 240V |
PRODUCT DIMENSIONS
| Depth | 565mm |
|---|---|
| Height | 598mm |
| Width | 596mm |
SAFETY
| Balanced oven door | |
|---|---|
| Catalytic venting system | |
| Control panel key lock | |
| CoolTouch door | |
| Non-tip shelves | |
| Safety thermostat |
WARRANTY
| Parts and labour | 5 years |
|---|
Frequently Asked Questions About the OB60SDPTDX2
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form















