
BORA Horizon LHMSW Move Pendant Light in Black
- Black Finish BORA Pendant Light – 5 Colour Temps, LED Lighting, Dimmer Function, Gesture Control, Height Adjustable with an Energy Rating of G.
- Gesture Control – Adjust the lighting with the movement on your hand.
- Fully Adjustable – Just adjust on the lighting fixture itself.
Our experts are here to guide you and ensure you get exactly what you need.
- Product Info
- Specification
Explore the BORA Horizon LHMSW Move Pendant Light in Black at Appliance Superstore. This pendant light features a chic black finish, 5 colour temperatures, LED lighting, a dimmer function, gesture control, and is height adjustable, boasting an energy rating of G. Gesture Control allows for convenient operation, letting you adjust lighting with a simple hand movement. Effortlessly customise the height of BORA Horizon Move with the adjustable lighting fixture, adapting seamlessly to the specific conditions in your kitchen and dining area.
High-quality and aesthetically pleasing, the BORA Horizon linear pendant light seamlessly integrates into kitchens, adding a touch of refinement. Available in soothing moss green, elegant black, and picturesque rose gold, it enhances the kitchen environment.
This compact 2-in-1 lighting solution serves as both indirect ambient light above the dining table and a direct light source above a cooktop, providing versatile and high-quality lighting. Choose from 5 colour temperature settings and utilize the infinitely adjustable dimmer function to create a pleasant atmosphere in any cooking situation.
With simple gesture controls, the BORA Horizon can be easily operated from turning the light on or off to adjusting brightness, changing colour temperature, and coupling or decoupling direct and indirect lighting. Adjust the height of BORA Horizon Move seamlessly on the lighting fixture, effortlessly adapting to the specific conditions of your kitchen and dining area.
| Energy Efficiency Class | G |
|---|---|
| Brand | BORA |
| Finish | Black |
| Installation | Adjustable |
| Product Type | Pendant Lighting |
| Variant | Linear |
| Warranty | 3 |
| SKU | LHMSW |
| GTIN | 4251731216963 |
SPECIFICATION
Technical data
| Supply voltage | 220 – 240 V |
| Frequency | 50 – 60 Hz |
| Maximum power consumption | 40 W |
| Weight (incl. accessories/packaging) | 4,4 kg |
| Surface material | Metal / Plastic |
| Lighting type | Pendant light |
| Connection clamp | 3 pole |
| Lighting control system | Gesture control |
| Dimmable | Yes |
| Bulb | LED |
| Light colour | warm white – cool white |
| Colour temperature | 2700 K – 5000 K |
| Colour rendering index (Ra) | CRI > 90 |
| Lux | 1600 lm direct / 770 lm indirect |
| Direct beam angle | 63° |
| Indirect beam angle | 69° |
| Service life | > 50000 h |
| Switching cycles | min. 50000 |
| Protection class | 1 |
| Protection rating | IP 20 |
| Ceiling housing dimensions (W x D x H) | 670 x 94 x 50 mm |
| Light dimensions (W x D x H) | 1259 x 14 x 35 mm |
| Power consumption in standby mode | < 0.5 W |
Frequently Asked Questions About the LHMSW
*FAQs are checked against manufacturer information, but please confirm installation requirements before purchase.
Price Match
We always strive to match a competitor’s price when you contact us, but we’ll need a few details from you. To ensure fairness, the product must be offered on a like-for-like basis by an authorised UK retailer. This includes any ancillary items, warranties, and additional services provided.
Requirements +
- Competitor must be a UK-based store or website.
- eBay listings are not eligible.
- Item must be brand new, identical, and offered on the same terms.
- Competitor must have it in stock and ready for delivery.
- We must be able to verify the price and stock status.
- Price match applies to product price only, excluding delivery or additional services.
- Cannot be combined with other offers – price matches void any existing promotions.
How to Request a Price Match
Call us on 01622 541 550
Email us sales@appliancesuperstore.co.uk
Fill out this form









